четвъртък, 25 април, 2024
- Реклама -
НачалоЗаболявания и лечениеЛечение на диария в домашни условия според причината

Лечение на диария в домашни условия според причината

Диарията или остро разстройство е неприятно, когато се случи. Случва се по-често през лятото (летни инфекции), но и през останалите месеци от годината. Причините най-често са вирусни инфекции, но и бактерии. Предават се по въздушно-капков път, но и чрез мръсни ръце. Повече за причинителите може да намерите по-долу в статията.

Домашно лечение на разстройство – основни принципи на диетата

Нека първо се фокусираме върху диетата. Независимо от основната причина за разстройство, ето някои основни правила за хранене, които трябва да следвате:

Останете хидратирани: Диарията може да доведе до загуба на течности и дехидратация. Тя може да стане рискова при малки деца или възрастни. Дори да не изпитвате жажда, пийте много бистри течности като вода, бистри бульони и билкови чайове. За да балансирате загубата на електролити, минерали може да добавите и разтвори за орална рехидратация (купуват се от аптеката). Избягвайте кофеинови и алкохолни напитки, тъй като те действат като диуретици.

Класическата диета за домашно лечение на разстройство включва 4 неща. Означава да ядете само банани, ориз, ябълково пюре и препечен хляб. Тези храни се приемат  и усвояват лесно. Освен това могат да помогнат за втвърдяване на изпражненията. Тази диета се спазва само в острата фаза, защото не доставя голямо разнообразие от хранителни вещества. Най-добре да преминете към по-разнообразна диета, след като симптомите се подобрят.

Придържайте се към обикновени, лесно смилаеми храни. Варени зърнени храни като ориз, овесени ядки, спагети и макаронени изделия са добри варианти. Избягвайте мазни, мазни и пикантни храни, тъй като те могат да раздразнят храносмилателната система.

В аптеките има много средства за разстроен стомах. Като се започне от препарати за забавяне на перисталтиката на червата като лоперамидов хидрохлорид, мине се през антибиотици за по-тежките инфекции. Има и прахчета за разтваряне, които успокояват стомаха или набавят загубените електролити, минерали. При подозрение за хранително отравяне може да се вземе и активен въглен.

Пробиотици помагат за баланса на чревната флора

Пробиотиците са полезни бактерии, които могат да помогнат за възстановяване на баланса на чревната флора. Консумирането на кисело мляко с живи култури или приемането на пробиотична добавка може да бъде полезно.

Избягвайте обаче други млечни продукти, докато храносмилателната ви система не се стабилизира – прясно мляко, сирена.

Храни с ниско съдържание на фибри: Храните с високо съдържание на фибри могат да бъдат по-трудни за смилане в такъв момент. Изберете храни с ниско съдържание на фибри като бял ориз, добре сварени зеленчуци (напр. моркови) и постни протеини (напр. птиче месо без кожа, риба).

Контрол на порциите – малки, но чести хранения

Вместо големи хранения, опитайте се да ядете по-малки, по-чести хранения. Това улеснява храносмилателната система и предотвратява претоварването.

Избягвайте заместителите на захарта. Някои заместители на захарта, като сорбитол и манитол, могат да имат слабителен ефект и да влошат разстройството. Проверявайте етикетите на преработените храни и ги избягвайте, ако е възможно.

Начинът на готвене също има значение. Задушаване на пара, варене и печене са по-щадящи методи за готвене от пържене или печене на скара. Те могат да направят храната по-лесно смилаема.

Избягвайте пикантни подправки. Силните подправки, като чили на прах и чесън, могат да раздразнят храносмилателния тракт.

Слушайте тялото си, то само подсказва, кое е добре за него. Ако определена храна причинява дискомфорт или влошава симптомите ви, избягвайте я, докато не се възстановите напълно.

Не забравяйте, че ако диарията е тежка, упорита или придружена от други тревожни симптоми като висока температура, кръв в изпражненията или дехидратация, важно е да потърсите медицинска помощ.

Кои са най-честите причини за диария

повръщане и гадене

Разстройството може да бъде причинено от различни патогени, бактерии, микроби и други фактори. Ето някои от най-честите виновници:

Вирусни инфекции:

Норовирус е силно заразен и е често срещана причина за гастроентерит. Симптомите като диария, повръщане и стомашни спазми.

Ротавирус: Засяга предимно малки деца= Ротавирусните инфекции могат да доведат до тежка диария и дехидратация.

Бактериални инфекции:

При бактериална инфекция може да се наложи да вземате антибиотици. Но не се самолекувайте! Само лекар може да прецени, кой антибиотик е най-подходящ за вашия случай. Има много щамове Escherichia coli (E. coli), които не са опасни и естествено обитават човешките черва. Някои щамове обаче като E. coli O157:H7 могат да причинят хранителни заболявания, водещи до тежка диария и дори увреждане на бъбреците.

Салмонела: Често свързани със замърсени яйца, домашни птици и други храни, инфекциите със салмонела причиняват симптоми като диария, треска и коремни спазми.

Кампилобактер: Обикновено се срещат в недостатъчно топлинно птиче месо и непастьоризирано мляко, инфекциите с Campylobacter могат да доведат до диария, треска и коремна болка.

Шигела: Тази бактерия причинява шигелоза, която води до диария, треска и стомашни спазми. Предава се чрез заразена вода и храна.

Хранителни токсини

Златист стафилокок (Staphylococcus aureus): Произвежда токсини, които могат да причинят бързо настъпващи симптоми като гадене, повръщане и диария след консумация на заразена храна.

Клостридум (Clostridium perfringens): Често срещана в сготвено месо и домашни птици, тази бактерия произвежда токсини, причиняващи коремни спазми и диария.

Други причини за диария

Хранителни алергии или непоносимост: определени храни, като млечни продукти (поради непоносимост към лактоза) или глутен десет (при целиакия), може да предизвика диария при хора с алергии или непоносимост.

Някои лекарства, особено антибиотиците, могат да нарушат баланса на чревните бактерии и също да провокират диария.

Диария на пътника: Често се причинява от консумация на замърсена храна или вода по време на пътуване до региони с лоши санитарни условия.

Домашни средства срещу остра диария

билки билколечение

Джинджифилът има противовъзпалителни свойства и против гадене, които могат да помогнат за успокояване на храносмилателната система. Можете да направите чай от джинджифил, като накиснете резенчета пресен джинджифил в гореща вода. Пийте го през целия ден.

Лайката има успокояващо и противовъзпалително действие върху храносмилателния тракт. Пригответе чай и отпивайте бавно, за да облекчите стомашния дискомфорт.

Ментата може да помогне за отпускане на мускулите на стомашно-чревния тракт, което може да намали спазмите и спазмите. Чай от мента или разредени капсули с масло от мента (под ръководството на медицински специалист) може да предложат облекчение.

Бананите са добър източник на калий, който може да бъде изчерпан поради диария.
Те също така осигуряват разтворими фибри, които могат да помогнат за абсорбирането на излишната вода в червата. Помага за втвърдяване на изпражненията.

Ябълковото пюре съдържа пектин, разтворими фибри, които могат да помогнат за натрупването на изпражнения. Изберете неподсладено ябълково пюре, за да избегнете влошаване на симптомите.

Добавки с разтворими фибри (купуват се от аптека или в някои супермаркети) помагат за регулиране на движенията на червата. Смесете с вода и консумирайте според указанията на опаковката.

Активният въглен може да помогне за абсорбирането на токсини и дразнители от храносмилателния тракт. Консултирайте се с лекар, преди да използвате активен въглен, тъй като той може да взаимодейства с лекарства.

Канелата има противовъзпалителни свойства и може да помогне за успокояване на храносмилателната система. Можете да добавите щипка канела към чая или храната си.

Медицински състояния, заболявания, които стават причина за разстройство

Съществуват медицински състояния и заболявания и диагнози, които могат да направят хората по-податливи на диария. Тези състояния могат да засегнат храносмилателната система, имунната система или други телесни функции, което води до повишена вероятност от разстройство.

Възпалително заболяване на червата (IBD): състояния като болестта на Крон и улцерозен колит са видове IBD, които причиняват хронично възпаление в храносмилателния тракт. Диарията е често срещан симптом, заедно с коремна болка, загуба на тегло и умора.

Синдром на раздразнените черва (IBS): IBS е функционално стомашно-чревно разстройство, характеризиращо се със симптоми като коремна болка, подуване на корема и променени навици на червата, включително диария.

Цьолиакия: Това автоимунно разстройство се предизвиква от консумацията на глутен, протеин, открит в пшеницата, ечемика и ръжта. Диарията, заедно с други храносмилателни и системни симптоми, може да е резултат от консумацията на глутен.

Непоносимост към лактоза: Хората с непоносимост към лактоза нямат ензима, необходим за смилането на лактозата, захар в млечните продукти. Консумацията на млечни продукти може да доведе до диария, подуване на корема и газове.

Синдроми на малабсорбция: състояния, които засягат абсорбцията на хранителни вещества в червата, като панкреатична недостатъчност или малабсорбция на жлъчни киселини, могат да доведат до диария поради неадекватна абсорбция на хранителни вещества.

Гастроентерит: Инфекциите или възпалението на стомаха и червата могат да доведат до остра диария. Това може да бъде причинено от вируси, бактерии или паразити.

Щитовидната жлеза също може да обърка метаболизма

Нарушения на щитовидната жлеза: състояния като хипертиреоидизъм (свръхактивна щитовидна жлеза) могат да доведат до повишено изхождане и диария в резултат на повишен метаболизъм.

Диабет: Неконтролираният диабет може да засегне нервите, които контролират храносмилането, което потенциално води до диария.

Микроскопски колит: Това състояние включва възпаление на дебелото черво, което може да причини хронична водниста диария.

Хроничен панкреатит: Възпалението на панкреаса може да повлияе на храносмилането и усвояването на хранителни вещества, което води до диария и други храносмилателни симптоми.

Нарушения на жлъчния мехур: състояния като камъни в жлъчката или холецистит могат да нарушат нормалния поток на жлъчката, засягайки храносмилането и потенциално водещи до диария.

Някои лекарства, като антибиотици, определени антиациди (хапчета срещу киселини) и лекарства за химиотерапия, могат да нарушат баланса на чревните бактерии и да доведат до диария.

ХИВ/СПИН: Хората с отслабена имунна система поради ХИВ/СПИН могат да получат хронична диария в резултат на допълнителни инфекции или други фактори.

Наличието на тези състояния не означава, че задължително ще се развие диария. Тежестта на симптомите може да варира в широки граници. Ако подозирате, че имате някое от тези състояния или страдате от постоянна или тежка диария, препоръчително е да потърсите медицинска помощ за правилна диагноза и лечение.

Показват ли симптомите, каква е точната причина за диария

Докато симптомите могат да предоставят някои улики за потенциалната причина за диария, те не винаги са окончателни. Разграничаването на диарията, причинена от вируси, бактерии, паразити или други фактори, понякога може да бъде предизвикателство само въз основа на симптомите. Някои модели обаче могат да помогнат за разграничаване на възможните причини.

Вирусна диария – симптоми

Вирусната диария често има внезапно начало, като симптомите се развиват бързо. Причинява се главно от норовируси и ротавируси.

Продължителност: Вирусната диария обикновено е самоограничаваща се и преминава в рамките на няколко дни до седмица.

Други симптоми: Обичайно е да изпитвате симптоми като гадене, повръщане, треска и коремни спазми заедно с диария.

Бактериална диария – симптоми

Бактериалните инфекции могат да доведат до по-тежки симптоми, включително висока температура, кървави изпражнения и силна коремна болка. Виновници са Е.коли, салмонела, кампилобактер и шигела. Заразяването обикновено е чрез храна.

Продължителност: Някои бактериални инфекции могат да причинят продължителна или хронична диария, ако не се лекуват.

Други симптоми: Заедно с диарията, бактериалните инфекции могат да причинят повръщане, треска и общо неразположение.

Паразитна диария

Продължителност: Паразитни инфекции могат да доведат до хронична или персистираща диария, особено ако не се лекуват. Giardia lamblia, Cryptosporidium и Entamoeba histolytica са примери за паразити, които могат да причинят диария.

Други симптоми: Коремна болка, подуване на корема и загуба на тегло.

Може да има припокриване на симптомите между различните причини за диария и индивидуалните реакции. В някои случаи може да са необходими лабораторни тестове като култури от изпражнения, за идентифициране на специфичния патоген, причиняващ диарията. Ако изпитвате тежки или постоянни симптоми, особено ако са придружени от треска, кръв в изпражненията или признаци на дехидратация, препоръчително е да потърсите медицинска помощ за правилна диагноза и лечение.

Кога диарията се смята за хронична

цистит урината мирише лошо

Диарията се счита за хронична, когато продължава продължителен период от време, обикновено дефиниран като три седмици или повече. Хроничната диария може да бъде причинена от различни фактори. Обикновено не става дума за моментна инфекция, а за по-трайни във времето здравословни проблеми като хронични заболявания, хронични инфекции и други стомашно-чревни проблеми. Ето някои често срещани причини, поради които диарията може да стане хронична:

Възпалително заболяване на червата (IBD): Състояния като болестта на Крон и улцерозен колит могат да доведат до хронична диария поради продължаващото възпаление в храносмилателния тракт.

Синдром на раздразнените черва (IBS): IBS може да причини хронична диария заедно с други симптоми като коремна болка, подуване на корема и промени в навиците на червата.

Синдроми на малабсорбция: състояния, които нарушават абсорбцията на хранителни вещества в червата като целиакия или малабсорбция на жлъчни киселини, могат да доведат до хронична диария.

Хронични инфекции: Някои инфекции, като паразитни инфекции като Giardia или определени бактериални инфекции, могат да причинят диария, която продължава седмици или месеци.

Микроскопски колит: Това състояние включва хронично възпаление на дебелото черво и може да доведе до хронична водниста диария.

Хроничен панкреатит: Възпалението на панкреаса може да попречи на храносмилането и да доведе до хронична диария.

Нарушения на жлъчния мехур: състояния като хроничен холецистит или камъни в жлъчката могат да нарушат жлъчния поток и да доведат до хронична диария.

Лекарства: Някои лекарства, особено дългосрочната употреба на антибиотици или някои лекарства, които засягат храносмилателната система, могат да доведат до хронична диария.

Хранителна непоносимост или чувствителност: Хроничната диария може да е резултат от продължителна консумация на храни, към които индивидът има непоносимост или чувствителност, като лактоза или глутен.

Автоимунни заболявания: Някои автоимунни заболявания, като автоимунна ентеропатия, могат да доведат до хронична диария, дължаща се на имунната система, която атакува червата.

Ендокринни нарушения: състояния като хипертиреоидизъм или карциноиден синдром могат да повлияят на храносмилателните процеси и да допринесат за хронична диария.

Автор Ина Димитрова

Image by gpointstudio on Freepik

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -