четвъртък, 18 април, 2024
- Реклама -
НачалоПрофилактикаНародни рецепти за настинка и пресипнал глас

Народни рецепти за настинка и пресипнал глас

Алтернативната медицина има съществена роля, защото нейните методи са създадени и изпитани в продължение на стотици години на базата на опита на хората. В сезона на настинките и грипа всеки може да приложи някои народни рецепти с изпитан ефект, съветва проф. Връбка Орбецова. Ето нейните съвети за здраве през зимата.

  • В чаша със 150 г преварена вода се слага по половин чаена лъжичка сол и сода за хляб, 1-2 капки йод и получената смес се смърка няколко пъти дневно, така че да премине и през гърлото. Действа безотказно и хората, които го правят профилактично, по-рядко боледуват от катари на горните дихателни пътища.
  • Добре е всяка сутрин човек да започва деня си с изпиване на чаша топла вода, може и с малко лимонов сок. Тя изплаква устата, гърлото, хранопровода, по които е полепнала слуз, и я отмива.
  • Български патент е медолечението, както и използването на прополисова тинктура. Тя се прави от чист прополис и ракия или спирт – на 100 г спирт -10 г прополис. След като се разтвори прополисът (след около 10 дни), от нея се взимат по 10 капки в чаша вода и се прави гаргара. Може да се пие сутрин на гладно за усилване на имунитета.
  • Чаят от липа, лайка, градински чай, мащерка, риган, шипки е прекрасен за гаргара и като сгряваща напитка. Добре е в чая да се слага малко мед, сода за хляб и лимон, за да се алкализира средата в тялото. Медът, смесен с пчелен прашец, е още по-полезен.
  • Известна е и ползата от дивия чесън, който е прекрасен за салати през пролетта или за приготвяне на тинктура, която усилва защитните сили на организма през зимата.
  • В този сезон е добре да се хапват повече чесън, кромид и праз, както и кисело зеле.
  • Дрезгавият глас и лаещата кашлица, която при малките деца може да е опасна и животозастрашаваща, се повлияват добре от смес от супена лъжица мед, 1 ч. л. канела, 1 ч.л. настърган джинджифил и 1/2 ч.л. индийско орехче. Получената смес се хапва на няколко пъти през деня. Тази рецепта е подходяща и за певци, артисти, когато гласът им спадне или стане дрезгав. Добре е тази целебна смес да е винаги на разположение през периода на грипа и настинките.
  • Много често проф. Орбецова препоръчва на пациентите си и разбит яйчен белтък с мед. Към тях може да се добави и малко джинджифил – настърган или на прах. Във всеки двор и домашна аптека трябва да има салвия (градински чай). При настинка, когато възпалението слиза надолу, действа прекрасно ангелският чай от липа, лайка и градински чай в равни части. Той е препоръчван и от Учителя Петър Дънов и Слава Севрюкова.
  • При острите катари на горните дихателни пътища много ефикасни са инхалациите, подходящи и за децата. Добре е във водата да се слага сода, лайка, мента, които действат съдоразширяващо. Дори ментови бонбони или лукчета.
  • Вендузите се препоръчват също, особено когато настинката слиза надолу. Те извличат и токсини от тялото, които се виждат, след като се отлепят от кожата, като тъмен секрет.
  • Тахан халва е добре да се приема по няколко лъжици дневно – тя е много полезна за горните дихателни пътища. От нея може да се сложи и във водата за инхалации. Мед с тахан халва в равни количества са отлично средство за ларингит и фарингит.
  • Лененото семе действа като лапа на лигавиците – има противовъзпалително действие.
  • Сутрин се сдъвкват няколко листа от здравец или се смесват с мед и настърган джинджифил. Здравецът има съдоразширяващо и бронхоразширяващо действие. Индришето действа по подобен начин при настинки. Сваля и кръвната захар. Добре е сутрин на гладно да се изяждат по две листа.
  • Семките от дюли, сварени като чай, помагат при кашлица, към него може да се добави и индрише.

Феодорина Ляскова, в. 24 часа

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -