вторник, 19 март, 2024
- Реклама -
НачалоХраненеХрани, които причиняват влошаване на зрението

Храни, които причиняват влошаване на зрението

Доброто зрение е нещо, на което не обръщаме внимание в младежките години, но се страхуваме да не загубим, когато усетим, че започва да се влошава. Въпросът е, че много често вредим на очите си дори без да подозираме. Най-често това става чрез храната. Има продукти, които вредят на очните мускули и на кръвоносните съдове, като това се отразява цялостно на зрението. Ето кои са храните, които могат да увредят очите. 

Бял хляб

Белият хляб е направен от рафинирано пшенично брашно, в което няма много от полезните витамини. Затова пък има много нишесте. То кара панкреаса да произвежда повече инсулин, който в големи количества влияе зле на очната ябълка и ускорява появата на късогледство.

Кафе

В малки количества кафето е полезно – до 2-3 чаши на ден. По-големите количества може много силно да засегнат очите. Напитката свива кръвоносните съдове и нарушава кръвообращението на очите.

Какви са причините за влошаване на зрението с възрастта?

Алкохол

Отдавна е известно, че алкохолът свива кръвоносните съдове. Мит е, че чаша концентрат ги разширява. В първия момент може да е така, но трайният ефект е съдосвиващ и дехидратиращ. Съдовите спазми са изключително вредни за очите, така че трябва да внимавате с алкохола.

Алкохолът засяга и някои области на мозъчната кора, които са свързани със зрителното възприятие на човека. Честата консумация на големи количества алкохол може дори да предизвика атрофия на зрителния нерв. Това води до увреждане на зрението.

Джънк фуд – пици, бургери, хот дог

Към нездравословната храна спадат всички видове бургери, пици и хот-дог с имитиращи продукти. Още чипс, бисквити, сладкиши, сосове с консерванти и оцветители, храни с изкуствени аромати, овкусители и  други добавки. Всички Е-добавки в храните влияят неблагоприятно на тялото като цяло, включително и на зрението.

Катаракта – лечението е оперативно с лазер и ултразвук

Бързи въглехидрати

Става дума за бели брашна и бял ориз. Ако всеки ден ядете предимно кифлички, сладкиши, макарони и бял ориз, това също може да увеличи производството на инсулин. Освен това те влияят отрицателно върху ретината на окото и може да я увреди сериозно. Такъв режим на хранене е особено опасен за хора над 40 години. Ако искате да опазите очите си в добро състояние до напреднала възраст, диетолозите препоръчват да ядете основно зеленчуци и салати.

Газирани напитки

Сладките газирани напитки съчетават негативните свойства на нездравословните храни и захарните изделия. Съдържат много захар и всякакви E-добавки. Влияят неблагоприятно върху здравето на кръвоносните съдове и допринасят за затлъстяване. Не се заблуждавайте, че ако пиете газирано без захар, то е полезно. Химическите му съставки не са променени, само дето вместо захар има подсладител.

Сол

Солта е жизнено важна за организма, но само в ограничени количества. Препоръките на Световната здравна организация са за 4 до 6 грама дневно. Хората днес приемат доста сол, без изобщо да осъзнават това. Тя е скрита не само в ястията, но и в пушени меса и колбаси, готови сосове и бързите закуски (джънк фуд). Прекаляването със сол провокира задържане на течности в тялото. Това освен да причини отоци, може да повиши и  вътреочното налягане. Така възникват сериозни проблеми със зрението, може да се развие катаракта – перде на окото.

Липса на витамини

Недостигът на витамини и минерали пряко се отразява на състоянието на очите. Понякога тялото сигнализира за липсата на витамини. Ето някои от най-важните сигнали, свързани с очите:

  • Потрепването като тик означава, че в организма липсва витамин В6. Той се съдържа главно в банани, пресни картофи, орехи, лешници, пиле и елда.
  • Парене и бърза умора означава, че трябва да ядете храни, съдържащи витамин В2: тиква, извара, яйца, какао, телешко месо.
  • Ако очите ви сълзят, обърнете внимание на храни, съдържащи витамин В12. Това са морска листа, калмари, говежди черен дроб, млечни продукти.
  • Ако усещането за цвят се влоши, а шрифтовете се замъгляват при четене, вероятно не ви достига витамин А. Слагайте на масата повече моркови, тикви, кайсии, чушки, броколи, яйца и риба.
  • Болка в очите при ярка светлина може да означава, че нямате достатъчно цинк. Този микроелемент се намира в скариди, черен дроб и гъби. Много е важен за имунната система.

Храни, които пазят очите

За щастие има не само вредни, но и много полезни за очите храни. Това са продукти с витамини А и Е, калий, фосфор и желязо.

Лутеин и зеаксантин в храните – кои са най-добрите източници

Боровинки

Дълго време се смяташе, че боровинките засилват остротата на зрението при сумрак. По време на Втората световна война сладкото от боровинки е включено в дажбата на британските пилоти. Нови проучвания в САЩ в началото на XXI век не потвърдиха тези свойства на боровинките.

Въпреки това има надеждни от научна гледна точка данни, че малките плодчета могат да предотвратят много очни заболявания, например отлепване на ретината. Също и да помагат при лечението й. Те подобряват кръвообращението на ретината. Съдържащите се в боровинките флавоноиди и танини имат противовъзпалителен ефект.

Аспержи

Биофлавоноидите, съдържащи се в аспержите, предпазват очите от вредното въздействие на слънчевата светлина. Витамин Е, който има антиоксидантно действие, облекчава стреса, укрепва очите и ги предпазва, като предотвратява преждевременното стареене. Каротините в тях също подобряват зрението.

Брюкселско зеле

То е богато на лутеин, витамин А и антиоксиданти. Всички тези вещества помагат за предотвратяване на възрастовите увреждания на ретината или поне ги отлагат във времето. Витамин А също изостря зрението и създава допълнителна защита за очите.

Маруля и спанак

Не само те, но и всички зелени листни зеленчуци съдържат лутеин, който предпазва ретината и свързани с възрастта заболявания. Много витамини и микроелементи в салатата правят защитата по-добра.

Царевица

Ретината на окото ни съдържа микроскопична доза злато. Тя се нуждае от поддържането на това количество и тъй като златото не се произвежда от нашето тяло самостоятелно, то го получава чрез храната. Царевицата съдържа от редкия метал, вероятно не напразно я наричат „златна”.

Източник: Аргументы и факты

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -