сряда, 27 март, 2024
- Реклама -
НачалоЗаболявания и лечениеКое изследване показва болести на бъбреците?

Кое изследване показва болести на бъбреците?

Хроничните бъбречни заболявания често напредват бавно години напред, преди да се изявят с някакви оплаквания и симптоми. Именно затова е важно рисковите групи редовно да правят изследвания, които дават сведения за работата на бъбреците, посочва проф. Емил Паскалев, началник на Клиника по нефрология, трансплантация и диализно лечение на УМБАЛ „Александровска”.  Той е и председател на Българското дружество по нефрология. 

Има две евтини и лесно достъпни изследвания, които може да се направят във всяка лаборатория, посочва проф. Паскалев. Става дума за серумен креатинин и прясна урина. Резултатите от тях показват с висока точност първите изяви на бъбречно увреждане. Цената им е доста ниска, затова дори да нямате направление, не е голямо затруднение да ги направите поне веднъж в годината. Скромната инвестиция си заслужава, защото ранното откриване на бъбречните заболявания дава много по-големи гаранции за успешно лечение и дълъг живот на пациентите.  

Белтък в урината е знак за бъбречна нефропатия

Когато се изследва урина, показателно е наличието на белтък, но имат значение съко високите стойности на еритроцити, левкоцити. Особено, ако и трите показателя са извън нормата, има голяма вероятност да се касае за бъбречна увреда, посочва експертът. 

По думите му пандемията от коронавирус показала и има една добра страна. Преди това на тези профилактични изследвания се гледало пренебрежително. Сега по-често се назначавали, дори при леки съмнения. Инфекцията с COVID-19 често повишава серумния креатинин, защото засяга фините кръвоносни съдове на бъбреците. Това може да е временно и след излекуването постепенно да се нормализира. При някои пациенти обаче остава трайна увреда и се налагат периодични контролни прегледи.

Албуминът расте при болни бъбреци, пада при цироза

Кой има риск за бъбречно заболяване и трябва да се изследва, дори да няма симптоми?

  • Ако близки роднини по пряка линия имат вече установено хронично бъбречно заболяване;
  • При установена диагноза диабет или артериална хипертония (особено ако заболяването е отпреди 5 г. и повече);
  • Прекарана наскоро коронавирусна инфекция (може да се наложи и при други инфекции);
  • След определена възраст – 50-55 г. 

Проф. Паскалев: Пациенти идват с отоци по лицето – ето какво се оказва!

Дружеството по нефрология обменя опит с общопрактикуващите лекари, с които пациентът се среща първо. Затова е важно те да полагат активни усилия и да търсят рано пациентите, които биха могли да имат нарушения на бъбречната функция. 

По данни на Европейската бъбречна асоциация и Световната здравна организация хроничното бъбречно заболяване ще се нареди на пето място като причина за смърт само след около 10 г. В момента всеки 10-и човек в света е с ХБЗ. За нас изводът е, че трябва активно да търсим тези пациенти. 

Ина Димитрова

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -