четвъртък, 28 март, 2024
- Реклама -
НачалоИзследванияКакво е билирубин и кога се изследва

Какво е билирубин и кога се изследва

Билирубин е вид жлъчно-цветно вещество, което се образува след разграждане на червени кръвни телца. Той има отчетливо жълто-кафеникаво оцветяване и се излъчва през жлъчката към червата. По-голямата част от билирубина се изхвърля с изпражненията, по-малко – с урината. Една малка част се усвоява отново в червата. При смущения в разграждането и изхвърлянето на билирубина може да се получи оцветяване на кожата и очите в жълто.

В кръвта билирубин се свързва с протеина албумин и така се транспортира до черния дроб. Когато е свързан с албумин, се нарича индиректен билирубин. В черния дроб връзката с албумина се разпада и се получава директен билирубин.

Ако отделянето на жлъчния сок среща някакви пречки – заради камъни в жлъчката или при тумори, билирубин не може да се излъчи напълно по жлъчните канали. Концентрацията му в кръвта се повишава и това оцветяващо вещество се отлага в тъканите. Оцветяването се наблюдава предимно в кожата и очите (жълтеница). При пълно запушване на жлъчните пътища изпражненията стават светли, пясъчни на цвят, а урината – тъмна.

Кога се препоръчва изследване на билирубин

Билирубин се определя, за да се изследва функцията на черния дроб и жлъчните пътища. По неговите стойности се съди за успеха на терапията при жълтеница. За целта се определя концентрацията на общия и на директния билирубин в кръвния серум.

Нормални стойности

Общ билирубин – < 1,1 mg/dl или < 19 µmol/l

Директен билирубин – < 0,3 mg/dl или < 5 µmol/l

Кога стойностите са по-ниски

По-ниските стойности на билирубин не показват болестни състояния.

Кога стойностите са повишени

Стойностите на билирубин може да се повишат по различни причини. Лекарят може да направи предположения за тях още по резултатите за общ и директен билирубин.

Директният билирубин се повишава:

  • когато ускорено се унищожават червени кръвни телца (хемолиза);
  • след по-големи изгаряния;
  • при смущения в разграждането на билирубин (интермитентна ювенилна жълтеница или Синдром на Жилбер).

Индиректен и директен билирубин се покачват едновременно при увреждане на чернодробна тъкан. Тя може да е заради:

  • Възпаление на черния дроб;
  • Чернодробна цироза или омазнен черен дроб;
  • Рак на черния дроб или метастази в черния дроб;
  • Отравяне с алкохол, дрога или гъби.

Увреждане на чернодробните клетки чрез медикаменти или инфекции със салмонели, лептоспироза.

Само повишен директен билирубин се дължи на застой на жлъчна течност в черния дроб заради блокирано изтичане на жлъчния сок. Причините може да са:

  • Стеснения на жлъчните пътища след възпаления
  • Камъни в жлъчката, разположени към изхода
  • Тумори в жлъчния канал на мястото, където се събира с канала на панкреаса или края на тънкото черво

При новородените за няколко дни индиректните стойности на билирубина са естествено повишени, тъй като черният им дроб още не е напълно готов за работа.

Какво да правим при повишени стойности на билирубин в кръвта

Първото е да се изясни причината за това. Леко повишени стойности без оплаквания сочат Синдром на Жилбер и трябва да се контролират на известен период от време. При много високи стойности се налагат мерки за понижаването им. При възрастните се лекува причината, която може да е свързана с остър хепатит, цироза или някакви запушвания на жлъчния канал.

При бебетата се прилага терапия с ултравиолетова светлина за няколко часа. Светлината разгражда излишния билирубин в кожата, така концентрацията му пада.

Източник: netdoktor.de

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -