четвъртък, 25 април, 2024
- Реклама -
НачалоИзследванияГените определят на 50% риска от диабет

Гените определят на 50% риска от диабет

Наднормените килограми не са единствената причина за диабет тип 2, сочи ново проучване. Захарната болест се свързва на първо място с излишното тегло. Най-малко три нови проучвания през последните месеци сочат, че за възникването на болестта играят роля генетични мутации, свързани с хормона амилин, както и нарушения във вътрешния часовник на човека.

Захарната болест е по-честа при някои етнически групи 

Идеята, че затлъстяването не е единствената причина за диабета, не е нова. „Гените са важен фактор за тип 2. При определени етнически групи болестта се среща много по-често и при по-млади хора, отколкото при други“, казва ендокриноложката д-р Кристине Реста от Медицинския център „Мемонидес“ в Ню Йорк. Разбира се, наднорменото тегло е част от проблема с диабета. Според нея диагнозата се дължи 50% на гените и 50% на начина на живот, който всеки води. Има и слаби хора, които се разболяват от диабет тип 2, а други хора нямат такива проблеми, все едно колко тежат.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Бум на диабет в страните с малко инфекции
Откриха генни мутации, виновни за диабета
Поликистозата на яйчниците може да е заради латентен диабет 
Особености на храненето при диабет – малки порции, повече фибри 

При диабет тип 2 захарни молекули остават в кръвта. Това става, когато организмът развива резистентност към инсулина. Това затруднява клетките да усвояват захарта и да я използват като гориво. Инсулинът е хормон, произвеждан в панкреаса, който помага на клетките да трансформират захарта от храната в свое гориво. В резултат панкреасът се опитва да помогне, като произвежда все повече и повече инсулин. В даден момент той вече не може да насмогне. Точно тогава се развива диабет според поясненията от Националния институт по диабет, храносмилателни и бъбречни болести в САЩ.

Гени и заседнал начин на живот ускоряват диабета

Въпреки че знаят това, учените не познават в детайли всички гени или генни мутации, които са виновни. Последните проучвания посочиха, че носителите на гена PPARG и неговите мутации имат над 7 пъти по-висок риск от диабет. Тези хора може и да не са дебели, но често имат коремно затлъстяване. Това се вижда често при хора от Пакистан и Индия, коментират учените.

Друго проучване, публикувано в Journal of the Federation of American Societies for Experimental Biology, се спира върху проблема с хормона амилин. Той се произвежда от панкреаса, за да улесни превръщането на захарите в кръвта в гориво за клетките. Понякога обаче известни количества амилин се отлагат около панкреаса. Получават се токсични бучки, които може да причинят смъртта на онези клетки, които произвеждат инсулин.

Третото проучване, публикувано в Diabetes Research and Clinical Practice, пък разкрива, че нарушенията на вътрешния ни часовник може да са свързани с появата на диабета. Става дума за системно нарушаване на режима на бодърстване и сън чрез будуване до късно нощем, нощни смени, излагане на продължително осветление нощем и необичайни часове на хранене.

Накрая учените все пак обобщават, че наднорменото тегло си остава основна причина за диабет тип 2. Ако такъв пациент свали 5% или 10% от килограмите си, ще облекчи съществено състоянието си.

Източник: WebMD

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -