четвъртък, 25 април, 2024
- Реклама -
НачалоХраненеЕто в кои часове на деня се пълнее най-малко от яденето

Ето в кои часове на деня се пълнее най-малко от яденето

Отдавна се говори, че за да поддържаме оптимално тегло, има значение не само какво, но и кога ядем. В определени часове от деня тялото ни усвоява по-добре храната. Освен това има нужда от почивка – периоди, през които не ядем нищо. Ето някои ориентири от диетолозите, представени в немския в. „Ди Велт“.

Да закусваме ли или не?

Хората зависят от вътрешния си часовник в по-голяма степен, отколкото се предполага. Светлината и тъмнината, хормони, свързани с обмяната влияят върху начина, по който организмът ни възприема храната.

Сутрешната закуска се преработва по-бързо от вечерята. От тази гледна точка е по-добре да хапваме по-обилно в ранните часове на деня, отколкото след работа. Какво точно съдържа закуската е въпрос от второстепенно значение, коментира д-р Андреас Пфайфер, ръководител на Медицинската клиника по ендокринология и обмяна на веществата в „Шарите“, Берлин. Ханс Хаунер, директор на Института по медицина на храненето, се отнася практично към въпроса: „Здравословната закуска е окей. Спорно е дали трябва да се яде много. По-скоро човек трябва да съблюдава индивидуалните си предпочитания.“

Вредно ли е, ако ядем основно вечер?

Ако се съобразяваме основно с обмяната на веществата, трябва да ядем по-големите количества храна сутрин и на обяд. Тези правила обаче влизат в противоречие с трудовия делник на много хора, за които основното хранене е вечер. Няма смисъл да им се забранява вечерята, казва Хаунер.

Няма смисъл да се изпада в крайности и да се налагат строги забрани, коментира и диетологът Зилке Лихтенщайн. Ако наложите на някого забрана да яде след 18 ч, той ще започне да похапва още в 17 ч, дори без да е гладен, за да не огладнява по-късно. Така смисълът се губи.

Проблем ли са междинните похапвания?

Всички диетолози са единодушни, че прекалено честото похапване между основните хранения е проблем. Много хора са склонни да ядат 8-10 пъти дневно. Когато прекалено често приемаме храна, не се изразходват запасите в клетките, обяснява д-р Пфайфер. Освен това проучвания показват, че по-честото хранене води в крайна сметка до увеличаване на общия брой калории. Особено след вечерята трябва да се въздържаме от дояждане с различни изкушения, съветва диетологът.

Трябват ли ни изобщо твърди часове за хранене?

Човешкото тяло по принцип не е устроено за често и редовно хранене. Твърдите часове за хранене са постижения на съвременния начин на живот. Имаме нужда от фази на гладуване, стига те да не водят до крайности и дефицити на важни вещества, казва д-р Пфайфер. Гладът не е нещо, за което трябва да реагираме незабавно, допълва Лихтенщайн. В повечето случаи е добре да си наложим въздържание с мисълта, че по-късно ще си позволим да хапнем нещо наистина вкусно и хубаво, вместо на мига да погълнем каквото имаме подръка.

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -