понеделник, 18 март, 2024
- Реклама -
НачалоХраненеЛападът съдържа изобилие от органично желязо

Лападът съдържа изобилие от органично желязо

Пролетта ни носи слънце и изобилие от зелени билки и зеленчуци. Ако познаваме по-добре полезните им качества, хем ще разнообразим менюто със скромни средства, хем ще си доставим богат на витамини и минерали храна. Ето малко повече за два от даровете на пролетта – лапад и маточина.

Ценна храна при анемия

Лападът (Rumex patientia) например пази от стрес, но има и други лечебни свойства. Помага при анемии, запек, може да ни предпази дори от рак. Богат е на желязо, а антрахиноновите съединения в него помагат срещу запек – сериозен проблем за много хора. Още повече че желязото в листния зеленчук е в органичен вид и се усвоява много добре в организма ни. Докато аптечните препарати с желязо обикновено причиняват запек. В комбинацията с антрахиноновите съединения, които съдържа лападът, този нежелан ефект не се проявява.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Вредни ли са цитруси и салати при бъбречни болести?
Кои са най-полезните храни през пролетта
Как да преборим пролетната умора

Заради богатото съдържание на хлорофил той е универсално средство в борбата с рака. Зеленото багрило на хлорофила маскира каротина, който в всъщност е важен антираков фактор. Като всички зелени растения лападът е отличен източник на магнезий, а този минерал помага да се справим със стреса.

В народната медицина листният зеленчук намира приложение като лечебно и профилактично средство при диабет, заболявания на черния дроб, жлъчката и затлъстяване. Той регулира апетита и подобрява храносмилането. Понижава кръвното налягане. Отвара от лапад успокоява възпалителните процеси в устната кухина и действа добре и при колити. Корените на лапада пък лекуват обриви, лимфни отоци и циреи. Използват се счукани и наложени върху проблемното място.

Маточината е щит против вирусите

Маточината (Melissa officinalis) осигурява чудесен сън. Тя укрепва нервите, сърцето и стомаха, помага на жените да не страдат в трудните си периоди – при предменструален синдром, ускорява възстановяването след раждане. Чаят от билката премахва и бебешките колики. В този месец маточината е в силата си. Може да се набере по дворове, поляни. Листата й се събират още преди цъфтежа – най-добре следобед. Изсушават се внимателно разстлани на тънък пласт. Ако се оставят в стаята, се разнася приятен цитрусов аромат, който освежава въздуха и успокоява.

Ето два малко познати начини на употреба на зелената билка. Пресни листа от маточина се мачкат в ръцете, докато потъмнеят хубаво. После се оставят за няколко часа или за ден да ферментират. Тогава към чудесния аромат на лимон ще се прибави и нежен аромат на роза. След това билката се изсушава (най-добре на слаба фурна при 40-50°С). От приготвената смес се взема по 1-2 чаени лъжички и се запарват 5-10 минути в чаша вряла вода. Подобна рецепта се приготвя и с прясно мляко. Загрява се чаша прясно мляко до точката на кипене. Добавят се 1-2 чаени лъжички сушена маточина в млякото и се разбърква 2-3 минути, за да не изкипи. Оставя се да се запари още десетина минути на изключен котлон и може да се прецеди. Получава се напитка с чудесен карамелен цвят с още по-добър сънотворен ефект.

Д-р Атанас Михайлов, в. „Монитор“

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -