петък, 29 март, 2024
- Реклама -
НачалоПрофилактикаКак да преживеем по-леко капризите на времето

Как да преживеем по-леко капризите на времето

Промените на времето влияят на тонуса на кръвоносните съдове, скоростта на кръвообращението, честотата на сърдечните съкращения и дълбочината на дишането. Най-силно са проявени тези оплаквания при възрастните и хората с хронични заболявания, като жените са по-уязвими. Тези хора реагират на промяната във времето със слабост, главоболие, болезнени усещания в ставите и мускулите. При спадане на атмосферното налягане времето се разваля и се появява ниска облачност. В такива ситуации особено се дестабилизира състоянието на хипотониците.

При ниски температури кръвоносните съдове се свиват, което води до повишаване на кръвното налягане. Независимо от това хората с високо кръвно налягане трябва да променят дозите от лекарствата, които приемат, а само да променят храненето си и да увеличат физическите натоварвания. Дъждовните дни са причина за изостряне на заболяванията на нервната система и появата на депресии. При тези времеви промени се препоръчва да се намали темпото на работа, да се приемат повече течности – най-добре билков чай и отвари, които съдържат успокояващи компоненти. Да се провеждат по-често закаляващи процедури.

Желателно е да се направи промяна на хранителния режим. Трябва да се консумират повече плодове и зеленчуци, по-малко сол и алкохол. Желателно е храните да са в по-малки количества. За предпочитане е супа с месо и зеленчуци пред чаша кафе. За подобряване на циркулацията на кръвта всеки ден е добре да изяждате по една кисела краставичка или филия пълнозърнест хляб, намазана с горчица. За циркулацията на кръвта е важен микроелементът хром, който се съдържа в гъбите, стафидите и ядките. За жените е необходимо желязо, за това те трябва да ядат ябълки, магданоз, грах и тиквени семки. За енергия в дъждовните дни е добре да се консумират рукола и броколи. Най-важното е да приемате достатъчно вода, в която да добавяте прясно изцеден лимон.

Мъглата се отразява неблагоприятно върху здравето на децата, болните с респираторни заболявания, както и на тези с хронични белодробни заболявания. Затова е препоръчително болните да стоят у дома и да сведат до минимум излизанията в мъгливо време. Пийте горещи течности колкото се може по-често. Дишайте през носа. Дишайте през шал, но за не повече от няколко минути. Бактериите ще полепнат по него.

Д-р Бисер Георгиев, в. „24 часа“

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -