Коледа дойде малко по-рано днес в Специализираната болница за активно лечение по детски болести в София (Педиатрията). Специален гост на събитието бе актьорът Христо Шопов. Той, колегите му от театър „Сириус“ и Бате Енчо се погрижиха за доброто настроение на малчуганите, като всички заедно украсиха Коледното дръвче. Накрая малките пациенти получиха и подаръци лично от Дядо Коледа.
Акцията „Коледен дух“ е в рамките на Националната инициатива „Приказки без край” се реализира в България от месец ноември 2012 г. Организирането на четене, музика, театър и празненства помагат на децата да се възстановят по-бързо. До момента в Програмата са включени 14 болници в София, Пловдив, Варна, Плевен и Русе, а от старта на инициативата в страната до сега аниматорите на „Приказки без край“ са допринесли за по-доброто емоционално състояние на близо 9000 хоспитализирани деца. Само в Специализираната болница за активно лечение по детски болести са реализирани близо 150 посещения и са обхванати над 1100 малки пациенти.

През тази година „Приказки без край“ се разви по 3 направления – разширяване на дейностите в работата с децата, подобряване на болничната среда и разширяване на партньорствата. В директната работа с децата бе включена фото арт терапия. Направени са първите стъпки към подобряване на болничната среда. В рамките на кампанията „Да изчистим България заедно“ бяха почистени, освежени и облагородени дворните пространства в 4 болници в София, Варна и Плевен. В педиатричната клиника на Александровска болница студенти и преподаватели от Националната художествена академия поставиха началото на изрисуването и освежаването на детските клиники с красиви рисунки по стените. През тази година към каузата на „Приказки без край“ бяха привлечени като партньори Национална мрежа за децата, Национална художествена академия и Киноцентър Бояна. „Приказки без край“, освен във Фейсбук, вече има собствен профил и в социалната платформа Ятото, където може да се проследява актуална информация за инициативата.

„Постигнатите до момента резултати ни дават надежда, че един ден „Приказки без край“ ще срещне държавна подкрепа, ще е част от ежедневието на всички детски отделения в страната. Същевременно аниматорите да получават необходимата професионална подготовка. Те трябва да работят на трудов договор и да са част от екипите на педиатричните отделения. Подобна практика има в няколко държави. Резултатите показват, че чрез аниматорските програми не само се намалява стреса у децата, но дори се скъсява болничния престой“, каза проф. Пилософ.
Организатори на националната инициатива са Глаксо Смит Клайн и Панадол Бебе, с подкрепата на Българската педиатрична асоциация.