четвъртък, 28 март, 2024
- Реклама -
НачалоЗаболявания и лечениеКога се стига до подмяна на става при артроза?

Кога се стига до подмяна на става при артроза?

Началните прояви на артрозната болест се характеризират с дискретна лека болка. Характерна е сутрешната скованост в засегнатата става или появата й след продължително заседяване. Раздвижването в продължения на няколко минути води до отзвучаване на оплакването. Постепенно болките се засилват и прогресират. Типична е появата на болка след претоварване или продължително натоварване като например продължително ходене или стоене на крака.

Промяната в режима води до отзвучаване на тези леки прояви. Може да настъпи светъл период с различна продължителност, понякога с години. Лека травма или претоварване може да доведе до повторна поява на оплаквания. След овладяване на оплакванията цикълът се повтаря, като може да продължи 10, понякога 20 години с постепенно влошаване на състоянието.

При тежка травма, механичен проблем (вродено заболяване), възпалителен процес прогресията на болестта е много по-бърза. С времето болките зачестяват, налага се по-дълго раздвижване за отпускане на засегнатата става. На този етап в зависимост от индивидуалното възприятие на симптомите на артрозната болест може да започнат да се приемат различни обезболяващи средства.

В началото парацетамол е достатъчен, за да преминат оплакванията. Постепенно болките се засилват, налага се прием на по-силни нестероидни противовъзпалителни средства. На този етап санаториалното и физикално лечение, приемът на хондропротектори спомагат за намаляване на оплакванията, но обикновено лечението с обезболяващи, въпреки намаляването на дозата, не може да бъде спряно.

При различните пациенти толерансът към болката е различен и някои болни не приемат обезболяващи въпреки тежките изменения в ставата. Понякога дори и при леки изменения, особено ако се дължат на възпалителен процес, обезболяващите не повлияват достатъчно добре процеса на износване. В други случаи придружаващи заболявания или страничните ефекти при дълготрайния прием на обезболяващи средства препятстват ефективното обезболяване. При последните обикновено се предприема по-ранно оперативно лечение.

Разбира се, крайното лечение на напредналата артрозна болест е оперативно – смяна на ставата. Съветваме нашите пациенти да обмислят смяната, когато е налице значително нарушение във функцията, пречещо да се извършват дейностите от ежедневието, както и когато обезболяващите средства дори и във високи дози не са ефективни. В редки случаи при невъзможност за прием на обезболяващи средства може да се насочим към ендопротезиране и по-рано.

В обратния случай, когато дегенеративните изменения са тежки, но пациентът няма сериозни оплаквания, не бързаме с ендопротезирането. При млади пациенти под 50 години правилото е да се отлага извършването на оперативната интервенция, доколкото е възможно. А при болните под 30 години, на които се налага смяна на ставата, задължително ги информираме, че най-вероятно на определен етап ще се наложи смяна (ревизия) на ендопротезата поради износване.

kinov    

Проф. Пламен Кинов, началник на Клиника по ортопедия и травматология към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -