петък, 19 април, 2024
- Реклама -
НачалоХраненеЧерният бъз - билката за 100 болести

Черният бъз – билката за 100 болести

В българската народна медицина черният бъз се смята за най-силната местна билка за 100 болести. Това, разбрира се, е малко условно, но приложението на бъза наистина е многостранно – от билкарството до изтънчени кулинарни рецепти. Ето какво казват за приложението му две известни лекарки.

Д-р Татяна Мороховец

Акцентът обикновено е върху плодовете – богати на антоцианини – нови съединения, които неутрализират свободните радикали. Съдържат много пектин и целулоза, което помага за извличане на тежки метали и радиоактивни изотопи от организма. Ако плодовете се обработват и съхраняват правилно, витамините в тях се запазват. Богати са и на минерали и микроелементи. Но плодът не изчерпва приложението на бъза. В народната медицина билката се употребява при множество проблеми като импотентност, хемороиди, подагра, високо кръвно налягане, отоци, възпаление на бъбреците и пикочния мехур, възпаление на простатата, копривна треска, задух, затлъстяване, пневмонии, бронхит, туберкулоза, кашлица, хрема, ангина, пресипнал глас.

Цветовете на бъза са богати на гликозиди, танини, флавоноиди, каротин, рутозид, витамин С

Предполага се, че лечебните свойства се дължат най-вече на флавоноидите, които са мощни антиоксиданти – предпазват клетките ни от увреждане. С това се обяснява използването на билката като помощно средство за лечение на дегенеративни заболявания и превенцията на рака. Цветът се бере, докато е в силата си, преди да започне да прецъфтява.

В равнините храстите са побелели от „реколта“, но дъждовното време бързо унищожава деликатните цветчета. По високите места пикът ще е през юни и който пропусне момента да се запаси с билката сега, ще може с една екскурзия сред природата да компенсира пропуска. Суши се на тънък пласт на сенчесто и проветриво място. След излизането на влагата цветът се оронва от дръжките – получава се бяло-жълт прашец, който се съхранява на сухо в хартиена опаковка, докато не дойде времето за ароматен чай.

Как да приготвите отвара?

Две чаени лъжички цветове се заливат с 250 мл вряща вода. Оставя се за 10- 15 минути, след което се прецежда и се пие топло или студено. Друг вариант е 2 супени лъжици цвят да се варят около 5 минути в 500 мл вода и след това да се прецеди. Пие се по 1 чаша преди ядене 4 пъти дневно. Обтриване с отварата тонизира кожата на лицето и изравнява тена.

През последните години е много популярно приготвянето на воден извлек и сироп от цветовете. 15 съцветия се накисват в 3 литра студена вода за една нощ. Течността се прецежда и се пие затоплена или се приготвя сироп със захар, който се употребява разреден с вода като напитка.

Листата се берат също през май-юни и се сушат. За чаша чай се слагат по 1 -2 стрити листа. Отварата е със слабително действие, подходяща е при чест, не особено упорит запек. Освен това действа потогонно, облекчава уринирането, понижава кръвното налягане, предотвратява възпаление на бъбреците и пикочния мехур.

Корите съдържат силно активиращи вещества. Вземат се рано напролет, при раззеленяването, сушат се на сенчесто и проветриво място, В зависимост от дебелината на корите се нарязват още неизсушени на малки парчета. Народната медицина обикновено препоръчва 20 грама кори да се накиснат в 500 мл вода за 24 часа. След това се слагат да врят 10-ина минути. Прецежда се и се пие по 1 малка кафена чашка на ден. Може да се използват дори корените – смята се, че съдържат антиканцерогенни вещества. Използват се също за бани против гъбички на ноктите. След изваждане корените се измиват добре, сушат се, нарязани по дължина или на тънки колелца. Всеки може да се възползва от набиращите популярност ефектни кулинарни рецепти за паниран цвят, ароматни бухти или палачинки с цели съцветия.

Полезните вещества на суперхраните ги има и в евтини продукти

Д-р Людмила Емилова

Всички части на черния бъз са лечебни

У нас растат три вида бъз, като най-известен е черният. Лечебни са всичките му части. Съвременни научни изследвания потвърждават широкия арсенал на действие на бъза и го поставят убедително в класацията на суперхраните за модерния човек. Според изследвания на медицинския център на университета в Мериленд бъзът вероятно е най-старата използвана билка, култивирана с цел прилагане като лечебно средство. Популярно е определението на великия български лечител Петър Димков, че това е най-силната по въздействие българска билка. Познато е сравнението на бъза с жен-шена, както и легендата, че добилите слава в Европа и като лечители български богомили винаги носели в торбите си чесън и стрит цвят от бъз като чудодейни средства.

В природната медицина се използват всички части на растението и това става в различни сезони. В началото на лятото се събира бъзовият цвят, който може да се изсуши и да се ползва на цели съцветия или смлян. В цветовете има гликозиди, етерични масла, много витамин С, смолисти вещества, органични киселини и др. Най-често се използват за чай. Той е популярно средство за възстановяване на гласа след упорито пресипване. Намира приложение и за сваляне на температурата и предизвикване на изпотяване при настинка. Има данни, че е полезен при исхемична болест на сърцето. Чаят може да се консумира и студен, като му прибавим за вкус мед и лимон.

Народната медицина препоръчва наред с другите билкови смеси при тахикардия – ускорен пулс, дневната доза вода да се заменя със запарка от чаена лъжичка бъзов цвят и чаена лъжичка цвят от лайка. Билките се заливат с половин литър вряща вода, след час напитката се прецежда и се пие по чаена чаша няколко пъти през деня. Цветовете са полезни за подпомагане на лечението на заболявания на бъбреците и пикочния мехур, при възпаление на простатата и кръв в урината, в тази връзка е и влиянието им за подобряване на потентността.

Разпространени са много рецепти за приготвяне на сироп от цветовете на бъз. При всички обаче се ползва голямо количество бяла захар, която е вредна. Ето алтернатива: За една доза са необходими 12 цвята, 1 литър студена вода и 1 пакетче лимонтузу. Лимонтузуто се разтваря във водата и се заливат оронените от стъблата цветове, като стремежът е да останат покрити от течността. Престоява 24 часа на хладно. Прецежда се, прибавя се 1 компотен буркан мед и се разбърква до пълно разтваряне на меда. Налива се в стъклени бутилки и се съхранява в хладилник. При консумация се разрежда с вода до желания вкус.

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -