понеделник, 18 март, 2024
- Реклама -
НачалоЗаболявания и лечение10 природни средства, които успешно лекуват афти в устата

10 природни средства, които успешно лекуват афти в устата

Афтите са малки ранички в устната кухина. Освен че са болезнени, те са и дразнещи, особено когато ядем или пием нещо. Понякога човек без да иска се хапе точно на тези ранички, така че те още по-трудно зарастват. Има обаче природни средства, които могат да ускорят или подобрят процеса на излекуване.

Афтите често с големината на лещено зърно. Често е само една, но може да са и повече. Самостоятелното има оздравяване трае две до три седмици. Така че има смисъл да потърсим средства, които да ускорят този процес.

Причините за афти не са много ясни. Често те възникват, когато човек без да иска се ухапе в устата или когато зъбната протеза не стои съвсем точно. Има обаче и други причини. Бактериите сякаш нямат особен принос за възникването им, тъй като афтите не се повлияват от антибиотици. Не помагат и медикаменти срещу вируси. Не са заразни обаче с изключение на херпесните инфекции в детска възраст, които се проявяват с подобни симптоми.

Рисковите фактори за афти са временна слабост на имунната система, стрес, както и алергии към определени храни или хранителни непоносимости. В някои случаи афтите се появяват паралелно с заболявания като цьолиакия или болестта на Крон, която е хронично възпалително заболяване на червата. Може да има хормонални причини или дефицит на важни хранителни вещества.

Лекарите обикновенно изписват нещо за мазане, което да облекчи болката, дезинфекционни разтвори или кортизон. Ето обаче 10 природни средства, които доказано помагат при афти.

№1 Избягвайте критичните храни

Ако имате подозрение, че определени храни провокират възникването на афти при вас, избягвайте ги когато раничките в устата са се появили. Освен това в такъв момент не се препоръчва да се консумират твърди солени или кисели храни, например кисели краставички или много кисели плодове, алкохол ,прекалено горещи напитки или газирано. Избягвайте и твърди храни като бисквити, чипс – те имат твърди ръбчета и дразнят афтите.

№2 Хигиена на устната кухина

Обръщайте голямо внимание на хигиената на зъбите и устната кухина. Афтите не трябва да се нараняват, тъй като това забавя оздравяването им.  Препоръчва се мека четка за зъби. За да не се стигне до инфекция, трябва да поддържате зъбите си чисти, както и да внимавате за здравето на венците.

№3 Избирайте подходяща паста за зъби

Натриумлаурилсулфат е вещество, което се съдържа в много пасти за зъби. Има подозрение, че той дразни лигавицата на устата, което при чувствителни хора можеш да отключи появата на афти. Има проучване, че хората, склонни към афти, много по-рядко страдат от тях, ако избягват паста за зъби с това вещество.

В допълнение ново проучване от 2012 година показва, че болката от афтите е много по-голяма, ако използват паста за зъби с натриумлаурисулфат.

№3 Разтвор за уста с билки

Облекчение от болката при афти се постига и с жабурене. Най-добре използвайте разтвор с противовъзпалителни и стягащи екстракти от лечебни растения, например лайка и салвия. Може и просто да си направите една по-силна настойка от лайка и салвия. С този разтвор изплаквате устната си кухина. Ако билките в чаени торбички, може да използвате директно самите тях слагате ги в устата върху афтите.

№4 Масло от карамфил

Етеричното масло от карамфил (не цветето, а подправката) успокоява болката. При болезнените афти маслото се използва, без да се разрежда. С помощта на клечка за уши се нанася на мястото. Може да се разтвори в малко вода и да се използва като вода за уста. Друга опция е да дъвчете стръкче от подправката карамфил. По този начин болкоуспокояващото и дезинфекциращо масло също ще достигне до афтите.

скална роза памуклийка цистус№5 Билката Скална роза и шафран

Цветето скална роза (на снимката) е известно още като лавдан, цистус икантус или памуклийка. То расте в района на Средиземно море. Има лечебно въздействие върху кожата и лигавицата. Направете си чай, с който жабуркате в устата. Той има още едно предимство – намалява облагането по зъбите и пази от кариес. Все пак ако се използва твърде дълго, може да доведе до оцветяване на зъбите.

Шафранът е също много полезна билка, макар и доста скъпа. Позната е повече като подправка в източната кухня. Шафранът може да се нанася директно върху раничките в устната кухина. Ако е на прах, може да го смесете с малко масло, например кокосово.

№6 „Дъвчене“ на олио

Тази практика е известна от йога. Използва се за детоксикация. Олиото е чудесно за почистване на устната кухина. Използва се малко – около една чаена лъжичка. Нарича се дъвчене на олио, тъй като се жабурите в устата няколко минути, като се стараете да достигне до зъбите и местата с афти.  Може да използвате както обикновено олио, така и зехтин или кокосово масло. По този начин почиствате устната кухина, масажирате венците и се грижите за лигавицата. Няма проблем да го използвате всеки ден като стъпка от всекидневните грижи за зъбите и устната кухина. Няма значение дали имате афти или не.

№7 Алое вера и смирна

Растението алое вера е познато със своите противовъзпалителни лечебни и имуностимулиращи свойства. Гелът от алое вера може да се нанася директно върху мястото. Намалява болката и възпалението. Разбира се трябва да намерите подходящ готов препарат който не съдържа парфюмни добавки и подходящ за вътрешно приемане. Става и с добре почистена вътрешна част от растението.

Смирната е растение с мощно стягащо и дезинфекциращо действие. Подпомага процеса на излекуване. Проучване от 2014 година сравнява ефекта от Алое вера с този на смирна. Участвали пациенти, които страдали от афти от два дни и повече. В продължение на 5 дни те използвали един от двата гела или пласебо 4 пъти дневно. Така се доказало,  че гелът от алое вера подкрепя най-вече самото излекуване, докато смирната е по-добра в успокояването на болката. Така специалистите препоръчват по възможност и двата гела да се използват един след друг за максимален ефект.

Ако не разполагате с гел, може да се ползват и капки, които се нанасят директно на мястото или пък се разреждат с някакво масло, например кокосово.

№8 Витамин В12

Този витамин е най-важен за нервите, мозъка и кръвта. Очевидно е много полезен и при появили се афти. Проучване от 2009 година показва категорично ползата му. Доброволци, които често имат подобен проблем, приемали в продължение на половин година всеки ден по 1000 µg витамин В12 преди лягане вечер. Така се избавили от досадните ранички в устата. Ако често имате този проблем, има смисъл да си изследвате нивото на витамин B12. Доказано е, че неговият дефицит може да е конкретна причина за възникване на афтите. При липса и на други витамини В например фолиева киселина, или пък на желязо е добре да се помисли за подходящи добавки.

№9 Витамин А

Витамин А е важен не само за очите, но и за лигавиците. Той регулира клетъчното образуване и регенерацията, пречи на болестотворните причинители да проникнат през лигавицата. Затова при възпалителни промени на лигавицата в устната кухина като афтите някои специалисти препоръчват приема на 25000 IE витамин А на ден, докато проблемът отшуми. Профилактично действат храни, богати на бета-каротин. Бета-каротин е растителното вещество, от което се образува витамин А. В чистата си форма той се съдържа само в животинските храни. Богати на бета-каротин са морковите, сок от моркови, тиква, сушени кайсии, зелено зеле, полска салата, рукола, фенхел, магданоз, копър, босилек и водораслите спирулина и хлорела.

№ 10 Цинк

Цинкът често се препоръчва под формата на препарати с цинк сулфат за директно нанасяне при херпес на устните. Той има противовирусно действие. В едно проучване от март 2003 г. учените давали на доброволци в продължение на четири седмици по 220 милиграма цинксулфат като хранителна добавка всеки ден. Това съответства на около 50 милиграма цинк. Част от групата приемали пласебо. Повечето участници имали в началото на проучването ниски нива на цинк. След четири седмици състоянието на афтите им съществено се подобрило. През следващите три месеца те не се появили. Дефицитът на цинк директно се свързва с по-честата поява на афти според едно проучване от 2014 година. Затова е уместно да се помисли за допълнителен прием.

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -