четвъртък, 28 март, 2024
- Реклама -
НачалоХраненеКои са храните, които ни запазват млади

Кои са храните, които ни запазват млади

Кои са веществата, които ни помагат да останем млади и жизнени и в кои храни да ги търсим? На този въпрос отговарят експерти от в. „Билд“.

Ацетилхолин

Той е важен за мозъка, червата, нервните влакна и вътрешните органи. Подобрява работата на паметта, рефлексите, поддържа активна обмяната на веществата. Можем да си го набавим от бирената мая, соевото сирене тофу, черен дроб, яйца, сирене и ядки.

Биотин

Това вещество е от значение за косата, ноктите и кожата. Управлява енергийните ни запаси, подкрепя растежа на косата и ноктите. Прави кожата да изглежда младежка. Намира се в овесените ядки, жълкъта и соята.

Ко-ензим Q10

Добър е за сърцето и кожата. Пречи за отлагането на „лошия“ LDL холестерол в съдовете, подобрява тонуса на сърцето. Намаляват се отлаганията на токсични вещества в кожата и тя изглежда по-свежа. Съдържа се в риби като сардини и скумрия, в шам фъстъка, брюкселското зеле и черния дроб.

Желязо

Важно е за обновяването на кръвта. Отговаря за транспортирането на кислород в нея, поддържа тъканите млади. Можем да си набавим, ако хапваме овесени ядки, червено месо, патешко и риба.

Флавоноиди

Те са добри за сърцето и мозъка. Свалят кръвното, поддържат сърцето младо. Блокират деленето на клетките в туморите. Доставяме ги на организма, ако ядем тъмен шоколад, червено вино, ягодоплодни и цитрусови плодове.

Фолиева киселина

Без нея процесите в червата, кожата и обновяването на кръвта вървят трудно. Намира се н броколи, картофи, портокали, пшеница, пълнозърнест хляб и зеле.

Омега 3 мастни киселини

Неотменими за мозъка, сърцето и черния дроб. Пречат на калцирането на артериите, като по този начин пазят от инфаркт и инсулт. Намаляват мастните отлагания в черния дроб. За да не чувстваме липсата им, добре е на масата често да присъстват херинга, сьомга, орехи, сардини, рапично масло, ленени семена.

Пектин

Важен за работата на сърцето, жлъчката и червата. Сваля холестерола в кръвта, пази от плака в съдовете, забавя покачването на кръвната захар. Освен това спомага за извеждането на жлъчния сок от организма, пази от тумори в червата. Пектинът се съдържа най-много в ябълки, череши, кайсии, цитрусови плодове и овесените ядки.

Полифеноли (вторични растителни вещества)

Полезни са за кожата. Пазят от рак, блокират възпалителните процеси, придават младежко излъчване. Има ги в тъмните плодове като боровинки, грозде, малини.

Провитамин А (Бета каротен)

Кожата, бронхите и очите се нуждаят от него. Особено е полезен срещу кокоша слепота. Доставяме си го от моркови, броколи, спанак, сладки картофи, кайсии, нектарини, манго и папая.

Витамин А (ретинол)

Кожа и бронхи се чувстват по-добре с него. Този витамин пази клетките на кожата от UV-лъчите, а по този начин и от състаряване. Мастно разтворим е. По-важното е, че трябва да се пазите от предозиране – например ако се приема на таблетки. Съдържа се в говежди дроб (препоръчва се един път месечно), морска риба, яйца, мляко и млечни продукти.

Витамин В1

Нужен е на мозъка и черния дроб. Помага при смущения с паметта, подобрява работата й. Има го в слънчогледовите семки, ръжените и пшеничните кълнове.

Витамин В3

Подобрява кожата и работата на сърцето. Спомага за еластичността на кожата, защото я пази от загуба на влага. Повишава съпротивителните й способности срещу влиянията но околната среда. Освен това подобрява обмяната на веществата, пази от калциране на артериите. Намира се в месо, кафени зърна, сушени кайсии, фъстъци и херинга.

Витамин B12

Добър е за мозъка и обновяването на кръвта. Подобрява умствените възприятия и паметта. Важен е за образуването на червените кръвни телца. Има го в телешкия и свински черен дроб, херинги, сьомга, кашкавал и зелени водорасли.

Витамин С (аскорбинова киселина)

Кожата, мозъкът и ставите разчитат на витамин С. Той подобрява имунната система, важен е за съединителните тъкани. Така подпомага образуването на колаген и пази от бръчки. Неутрализира свободните радикали, които възникват чрез стреса, слънчевата светлина или пушенето. Пази от умора и спад в способностите за концентрация. Витамин С има най-много в шипки, броколи, червени чушки, киви и цитрусови плодове.

Витамин D

Той е от първостепенно значение за скелета и мускулите. Подпомага усвояването на калция в организма. Укрепва мускули и сухожилия, пази от рак и пречи на възникването на метастази. Надбавяме си го он херинга, сьомга, скумрия, жълтък и дори маргарин.

Витамин Е

Важен за кожата и ставите. Той е истински страж за клетките срещу свободните радикали. Пази от състаряването на кожата чрез вредните UV-лъчи. Помага при възпаления на хрущяла, поддържа във форма ставите. Съдържа се в растителните мазнини (масло от пшенични зародиши), бадеми, шам фъстък и авокадо.

Селен

Кожата, щитовидната жлеза и простатата се нуждаят от него. Блокира възпаленията в простатата. Пази клетките от състаряване. Набавяме си го най-вече от житните култури, бирената мая и различни ядки.

Цинк

Подпомага работата на мозъка, поддържането във форма на кожата и и имунната система. Пази от пъпки и нечиста кожа. Важен за отбранителните сили и възстановяването на тъканите. Подобрява обмяната на веществата при диабет и умствените способности. Намалява образуването на бръчки. Няма да чувстваме липсата му, ако хапваме стриди, слънчогледови семки, телешки дроб, тиквени семки и говеждо месо.

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -