петък, 29 март, 2024
- Реклама -
НачалоХраненеАрония - чудният плод с много ползи за здравето

Арония – чудният плод с много ползи за здравето

Аронията има антирадиационен ефект и е изключително полезна за телеманиаци, които прекарват дълго  време пред компютрите, за ползващите постоянно мобилни телефони, изобщо за всички изложени на въздействието на различни радиационни лъчения. Лечебното растение е пренесено у нас от Русия, където известният учен биолог и селекционер Иван Мичурин създал цели плантации в Алтайския край.

В нашата страна аронията се отглежда в покрайнините на Троян и е присадена на дърво. В резултат на това дава значително по-големи плодове и е с по-голяма издръжливост. Произхожда от Северна Америка и някога е била много популярна храна сред индианците. Те използвали плодовете на растението и сока от тях за тонизиране и лечение.

Аронията – уникално лекарство за рак

Учените отдавна са доказали, че аронията е мощен антиоксидант – от 3 до 5 пъти по-силен от останалите витамини А, С, Е. Съдържа три пъти повече антиоксиданти от боровинките и 5 пъти повече витамин Р от грейпфрута и гроздето. Унищожава свободните радикали в организма, които увреждат клетъчната мембрана и променят нормалния състав на клетките. Растението успешно се ползва като част от комплекса мерки за борба с раковите образувания.

В него преобладават фруктозата и глюкозата, което го прави походящо за диабетиците. Полезно е за понижаване на кръвното налягане и спомага за неговото нормализиране на стабилизиране при хора, страдащи от хипертония. Съдържа и органични киселини, пектинови и дъбилни вещества, както и витамините К, В, В1, В2, В5 и В9.

10 продукта, които бързо чистят артериите

Аронията тонизира организма, възвръща жизнените сили, помага срещу нервни разстройства и преумора, стимулира възстановяването на мускулната и костната тъкан, подобрява обмяната на веществата и храносмилането, пречиства черния дроб. Тя се ползва и за профилактика срещу мозъчен инсулт, сърдечен инфаркт и други болести на сърдечно-съдовата система, но помага и в рехабилитацията в рехабилитацията на пациенти, преживели тези тежки заболявания. Плодовете на растението съдържат йод, хлорогенова и фенолкарбонова киселина и се препоръчват при заболявания на щитовидната жлеза.

СНИМКА: АРХИВ

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -