четвъртък, 28 март, 2024
- Реклама -
НачалоПрофилактикаБезплатни прегледи за рак на гърдата във ВМА Варна

Безплатни прегледи за рак на гърдата във ВМА Варна

Безплатни профилактични прегледи на млечната жлеза ще бъдат извършени в МБАЛ-Варна към Военномедицинска академия. Консултациите ще се провеждат в периода 23-27.01.2017 г., от 13 до 16 ч., в ехографския кабинет на Отделението по „Функционална диагностика” на болницата, без предварително записване.

Кампанията е във връзка с нарастващата честота на заболяванията на млечната жлеза, а прегледите, включващи физикално и ехографско изследване, ще се извършват от доц. Румен Филипов, който е част от екипа на Клиника по Обща хирургия при МБАЛ-Варна към ВМА.

Ракът на гърдата е най-разпространеното онкологично заболяване при жените. Въпреки че вече жените след определена възраст имат право на профилактичен мамологичен преглед, все още профилактиката у нас не е на ниво. Това е причината много от случаите да се откриват в напреднал стадий.

Диагностиката на рака на гърдата минава през няколко етапа, казва проф. Иван Гаврилов, началник на Торакалната клиника в Специализираната болница по онкология в София (СБАЛО). Първо се снема анамнеза – лекарят изслушва оплакванията на пациента. Следва физикален преглед, назначава се ултразвук или мамограф. Ако се прецени, се назначава пункционна биопсия за цитологична верификация. Напоследък рутинно е въведена и пункционна биопсия за хистология. Така се изяснява с максимална достоверност вида на злокачественото новообразувание и се определя как точно да стане комплексното лечение включително и хирургичната интервенция. При операцията може да се приложи гефрирен подход (експресно изследване на патологоанатомичния материал). Пациентът е под анестезия, а в рамките на 20 мин. патологът отговаря това злокачествен процес ли е или не.

Наследствеността е рисков фактор при рака на гърдата. При 25-28% от всички болни с злокачествено новообразувание на млечната жлеза има данни за болни в рода. Това значи, че те са унаследили мутация на 13-та и 17-та хромозома, която ги прави по-уязвими за заболяването. Възможността да го развиват е по-голяма. Има различна степен на фамилна обремененост, като най-опасните са първа и втора степен, пояснява проф. Гаврилов. Пациенти, които са имали болни с тази диагноза в рода си, трябва стриктно да спазват принципите на профилактика и да се обръщат към медико-генетичните кабинети за консултация. При новозаболелите лечението трябва да е както при по-агресивните форми на рак.

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -