петък, 29 март, 2024
- Реклама -
НачалоХраненеНитратите в салатите свалят високото кръвно

Нитратите в салатите свалят високото кръвно

Средиземноморската диета има авторитет на най-полезния начин на хранене – прави хората здрави и дълголетни. Причината за това е благотворното й влияние върху кръвоносните съдове, сърцето и мозъка. Но отговорът на какво точно се дължи целебната й сила някак си оставаше мъглив досега. Е, вече има версия, и то толкова изненадваща, че няма как да не направи впечатление.

Дори на хора, които гледат на храната като на незначителна подробност от живота. Проучване, проведено по инициатива на екип на Кралския колеж в Лондон, установи, че комбинацията на полезни ненаситени мазнини – от зехтина, ядките, авокадото, и големите количества зеленчуци държи ключа към намаляване на риска от високо кръвно налягане. Лекарството се произвежда при взаимодействието на растителните мазнини и нитритите и нитратите в типичните за региона салати със спанак, марули, чушки, зелен лук, тиквички, целина, моркови. Данните са публикувани в журнала „Пръсийдингс“ на Американската академия на науките. И за първи път приписват защитния ефект на средиземноморската диета на получаващите се от салатите нитромастни киселини, които потискат ензим, свързан с високо кръвно налягане.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Обикновеният оцет може да замени доста лекарства
Динята сваля успешно кръвното
Нивото на холестерола се мени според сезона
Чаят „ърл грей“ сваля лошия холестерол като лекарствата

Д-р Санджай Такрар от Британската фондация за сърцето, която съфинансира изследването, обяснява пред „Индипендънт“, че за обявяване на тези аргументи за безспорни е необходима още работа, тъй като експериментите до момента са лабораторни.

Средиземноморската диета не е диета в смисъл на ограничаване на храната, каквато е масовата представа за режим на хранене. Тя е смесица от традиционните хранителни навици на хората, живеещи в Испания, Италия, Франция, Гърция и Близкия изток. Харесвана е от диетолозите в цял свят, защото множество научни проучвания доказват, че на нея се дължат здравето и дълголетието в държавите около Средиземно море. Но този стил на хранене днес е постижим във всяка точка на планетата.

Основни правила на Средиземноморската диета

Основните правила са прости и под една или друга форма се препоръчват от всички съвременни школи по хранене.

1. Яжте естествени, непреработени храни като плодове (3-4 на ден), зеленчуци (2-3 салати, овкусени с полезни мазнини и прясно изцеден лимонов сок, или постни ястия с нискокалоричния зелен боб, тиквички, домати, патладжани), разнообразни пълнозърнести и бобови храни (поотделно и в комбинация, поне по 2-3 пъти седмично).
2. Използвайте много чесън и зелени ароматни подправки в менюто си. В средиземноморските страни чесънът е основна сила в природната профилактика на високото артериално налягане – съединения в миризливия зеленчук разширява стените на кръвоносните съдове и така по естествен път свалят кръвното.
3. Направете зехтина основния си източник на диетични мазнини, включвайте в храненето си сурови ядки – те подхождат както на салати, така и на десерти. Б адемите и орехите се смятат за най-здравословния избор.
4. Намалете консумацията на червено месо и на колбаси.
5. Яжте риба поне 2 пъти седмично. Сьомгата и сардините са отличен избор, но близък до техния ефект имат и другите по-евтини мазни риби, защото те осигуряват омега-3 мазнини, от които тялото се нуждае, но не може да създаде в достатъчни количества.
6. Пийте умерено количество вино (до 1-2 чаши на ден за мъжете и до една чаша на ден за жените).
Зехтин в салатата пази сърцето.

Ползите от здравословното хранене – щит е срещу инфаркт и инсулт

Средиземноморската диета е възхвалявана като панацея. Освен за щит срещу инфаркт и инсулт тя минава за защита от:

• Висок холестерол. Последните проучвания потвърдиха, че диетата може да намали холестерола без лекарства.
• Хипертония. Както и други режими с ниско съдържание на натрий, помага на хората, страдащи от високо кръвно налягане, да го контролират.
•Отслабване: Придържащите се към средиземноморски стил на хранене отслабват по-бързо и задържат резултата.
•Диабет тип 2. Витаминозната, нискокалорична и богата на омега-3 мазнини диета може да сведе до минимум риска от висока кръвна захар.
• Рак. Много проучвания потвърждават, че някои от традиционните за средиземноморските народи храни могат да променят нивото на естрогените и възпалителните протеини, свързвани със злокачествени образувания.
• Остеопороза. В държавите край Средиземно море случаите на счупвания заради порести кости са изключение.
• Алцхаймер. Антиоксидантите от плодовете и зеленчуците играят важна роля в запазването на умствения капацитет.

Освен това се смята, че този начин на хранене е профилактика на слепотата, запека, синдрома на раздразненото черво, киселините, артрита и автоимунните заболявания.

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -