четвъртък, 28 март, 2024
- Реклама -
НачалоХраненеКъпините са балсам за стомаха, полезни са и при диабет

Къпините са балсам за стомаха, полезни са и при диабет

Плодовете на къпината не са само красиви и вкусни,но и безспорно полезни, затова я наричат черното злато сред плодовете. Но не само черните „зрънца“, а и листата притежават лечебни качества. Плодовете на къпината са богати на витамини А, В, С, Е, Р, РР и К, на фруктоза, захароза, пектин, органични киселини (ябълчена, винена, лимонена, салицилова).

Ресвератролът в къпините може да потисне разпространението на рак на дебелото черво. Също така има потенциал да индуцира клетъчна смърт в случаи на злокачествени образувания на простатата, на гърдата, кожата, черния и белия дроб, при рак на кръвта.

Антоцианинът в къпините намалява и риска от язва на стомаха. Антиоксидантите предотвратяват клетъчното окисляване и увеличават активността на важни вещества като глутатион, присъстващ в тялото ни предимно в мозъка и черния дроб. Така се намалява увреждането на черния дроб, породено от прекомерен прием на алкохол, а освен това се забавя стареенето на организма.

Праскови и нектарини горят мазнините

Благодарение на този благодатен биохимичен състав в народната медицина къпините се използват за укрепване на организма. Влизат в рецептите на фитотерапевтите при безсъние и като средство за облекчаване на неприятните ефекти от климактериума. Препоръчва се при храносмилателни проблеми – диария, гастрит, язвена болест, хранителни отравяния, при хронична кашлица. Подобряват паметта.

Отвара или спиртна настойка от листата помага бързо да заздравяват раните, като се прилага най-често под формата на компрес. Действа противовъзпалително и диуретично. Също така се използва при проблеми, свързани с нервната система, и заболявания на сърцето, при болести на венците, при стоматит – чрез плакнене или жабурене. За укрепване на венците може да се дъвчат пресни листа. През зимата се използват за чай. Сушат се на тънък пласт (върху памучна рехава тъкан или на рамка с мрежа) на открито, на сянка или във фурна при 50-60 градуса. За пиене може да се използва отвара от корените на къпина – притежава добър диуретичен ефект.

Вещество в малините убива ракови клетки

За профилактика на атеросклерозата плодовете са полезни във всякакъв вид – и пресни, и замразени, и сушени. Ефект има и настойката от листата на растението – 2 чаени лъжички ситно нарязани листа се заливат с гореща вода в чаена чаша за 20 минути, течността се прецежда и е готова за консумация.

При диария, гастрит, хранителни отравяния, язвена болест -1 супена лъжица сухи листа се запарват в термочаша или термос за 3 часа. Приема се по 1/2 чаша 3-4 пъти дневно 20 минути преди хранене. При възпаление на горните дихателни пътища – 20 г сухи листа или корени се заливат с чаша гореща вода. Прилага се по 2 супени лъжици 3-4 пъти дневно преди храна. За жабурене при фарингит или ангина – отвара от корени на къпина.

При бъбречно-каменна болест с лечебна и профилактична цел се препоръчва отвара от корени или листа на къпина – 20 г сухи листа или корени се варят в 1 чаша вода 20 минути, след което отварата престоява 3 часа, прецежда се и се приемат по 2 супени лъжици 3-4 пъти дневно преди храна.

При захарен диабет плодовете на къпината се препоръчват в неограничени количества. Също и настойка от листата: 2 чаени лъжици се заливат с 1 чаша топла вода и престояват 30 минути. Изпива се прецедена в три приема за деня. От цветовете на къпина, изсушени на сянка, се приготвя превъзходен чай -1 супена лъжица се запарва в чаша вода, прибавят се резен лимон и чаена лъжичка мед. Прекрасен помощник при простуда! Понижава високата температура, премахва токсините.

Пресните плодове включвайте в плодово мюсли за закуска. Замразени или изсушени, губят малка част от полезните си качества. В сушен вид са вкусни, вложени в закуски или като комбинация със шипки в чай.
Посрещане есента с нейните богати багри, нежно слънце и изобилие от плодове и зеленчуци. Разходете се в планината – сега има идеално узрели къпини. А за десерт – една прекрасна плодова салата: 400 г пресни къпини се слагат в купа и се поръсват със 100 г смлени орехи. 2 пресни яйчни жълтъка се разбиват до плътна пяна със 100-150 г захар. Овкусява се с настърганата кора на един лимон и плодовете се заливат с пяната.

Д-р Татяна Мороховец

СНИМКА: АРХИВ

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -