четвъртък, 18 април, 2024
- Реклама -
НачалоЛюбопитноВирусният менингит дойде рано, но протича леко

Вирусният менингит дойде рано, но протича леко

Вирусният менингит тази година подрани, обикновено заболеваемостта се повишава в края на юли и август, а сега през юни само в Пловдив са регистрирани 68 болни. Повечето са деца до 14-15 г. Това съобщи д-р Ангел Кунчев, главен здравен инспектор в Министерството на здравеопазването. Вероятно сега поради горещините вълната на заразата малко избърза. През май в Пловдив болните са били само 26. Необичайното е, че има засегнати и съвсем малки деца до 18 месеца, които обикновено са предпазени чрез антитела от майка си, отбеляза експертът.

Повишена е заболеваемостта от вирусен менингит още в Стара Загора, Бургас, Варна и Ямбол.

Прави впечатление, че тази година той протича сравнително леко, почти без разстройство и повръщане, добави д-р Кунчев. Коксаки вирусите (от групата на ентеровирусите) иначе могат да дадат неприятни усложнения. Сега обаче децата се възстановявали сравнително бързо, в рамките на 2-3 дни след включване на системи за оводняване. До момента няма случаи с тежки усложнения. Тъй като вдигали температура и се оплаквали от силно главоболие, малките бързо попадали в болница.

Високите температури са благоприятна среда за бързото разпространение на вирусите. Особена рискова е рязката смяна на градусите. Когато човек е в климатизирано помещение, където е около 20 градуса и излезе навън, където е 34 градуса, това натоварва доста организма. Хората, които са с по-слаб имунитет, се разболяват. Разпространението на вирусите е масово, по-скоро е въпрос на индивидуална реакция кой ще се разболее, смята д-р Кунчев.

Срещу вирусния менингит няма ваксина, каквато информация с появи в някои медии. Тя е налична само за менингококовия менингит, за който в случая не става дума, уточни специалистът.

В хода на лятото ще дойдат и други характерни за сезона инфекции като дизентерия, салмонела. При ентеровирусите, към които спада и  вирусният менингит, начинът на предаване е същият, затова правилата за лична и обществена хигиена са валидни на 100% за всички тях, заяви д-р Кунчев. На първо място трябва да внимаваме каква храна приемаме при високите температури. Да се избягват уличните търговци, които предлагат храна в неподходящи условия. При случай на болен в семейството трябва да се мият грижливо ръцете, съдовете, да се дезинфекцира тоалетната, тъй като с изпражненията се отделят големи количества от причинителите на заразата. Тези прости правила са от ключово значение да се опазим здрави.

Не е изключено вирусите да се предават по въздушно капков път, т.е. при кашляне и кихане, но по-вероятно е това да стане чрез замърсени ръце и предмети. В крайна сметка се заразяваме, като погълнем причинителя, поясни д-р Кунчев.

Засега салмонелата не е напомнила сериозно за себе си, освен в случая с детската градина в Разград, където общо 8 малчугани са заразени. Всъщност проблемът бил по-сериозен в индустриалните западни страни, където поради неправилно съхранение се допускало замърсяване на големи партиди птиче месо. У нас Агенцията по храните издавала насоки как да се съхраняват месото и яйцата, а също и как да се обработват, за да не се допусне разпространение на заразата. Яйцата трябва грижливо да се измиват отвън, а термичната обработка на месото да е достатъчно продължителна.

Въпреки това здравните експерти очакват към края на лятото традиционния ръст на болни от дизентерия, салмонела и хепатит А.

СНИМКА: ТК

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -