петък, 19 април, 2024
- Реклама -
НачалоЛюбопитноТоплата зима разболява повече хора от грип, чакаме епидемия

Топлата зима разболява повече хора от грип, чакаме епидемия

Тази година очакваме по-интензивна грипна епидемия от миналата, въпреки че болните в момента са малко, стана ясно на пресконференция в Министерството на здравеопазването. Броят им в Северозападна Европа в момента обаче нараства, а след около две седмици епидемия се чака и у нас. Това съобщиха д-р Ангел Кунчев, главен здравен инспектор в МЗ и проф. Мира Кожухарова от центъра по заразни болести, национален консултант. По-топлата зима се свързва с повишена заболеваемост, обясниха те.

„Има наблюдения, че при по-високи температури процесът на разнасянето на вирусите протича по-интензивно. Възможно е това да се дължи отчасти на факта, че тогава хората контактуват повече“, каза д-р Кунчев. С най-висока заболеваемост сега са Дания и Норвегия, Англия, засегнати са и други страни като Полша, Чехия, Италия и Испания. Преобладава щамът „Виктория“, който е нов за тази година, но има и много случаи на свински грип („Калифорния“) и „Уисконсин“. Засега е трудно да се каже как протича вирусната инфекция.

Обяването на извънредно положение в САЩ заради грипа породило паника в Европа. Това било направено, за да може и фармацевтите да получат право да поставят ваксини на деца над 1 г.  Там хората масово се имунизирали. В САЩ са произведени 134 млн. дози и са използвани 129 млн., посочи д-р Кунчев. Грипната ваксина не е перфектна като защита срещу грипа, но е единственият работещ механизъм, с който разполагаме, за да се защитим, така той цитира американските експерти. Тя намалявала с 62% вероятността човек да се разболее тежко.

Дори епидемията да не е много тежка, поне 500-600 хиляди души ще се разболеят, прогнозира проф. Кожухарова. При по-голям интензитет прогнозите са да бъдат засегнати до 30% от населението. Това прави над 2 млн. души за България. От здравното министерство са изпратили инструкции до лечебните заведения в страната да направят необходимата организация и при нужда да посрещнат повече болни. В болница попадат не повече от 7% от заболелите. Само 1-2% се нуждаят от интензивни грижи – това са менингити, миокардити.

Регионалните здравни инспекции в момента разпределят безплатно противовирусни препарати за общопрактикуващите лекари, спешните отделения и клиники, където ще бъдат приемани рискови болни. Джипитата ще получат количествата, които заявят. Препаратите ще бъдат раздавани от тях безплатно на хора, при които грипът протича по-тежко. Експерти от САЩ казват, че грипните вируси се повлияват добре от тамифлу и реленца, но не и от третия противовирусен препарат на пазара – ремантадин. Антибиотиците се дават само при усложнения с бактериална инфекция като пневмониите.

Няма точна статистика колко души у нас умират вследствие на грипа. Пневмониите отнемат около 2000-2500 живота годишно. Много от тях се развиват, след като грипните вируси отслабят имунитета. Те могат да влошат и съществуващо хронично заболяване и причина за смъртта да стане спиране на сърцето или дихателна недостатъчност, посочи проф. Кожухарова.

СНИМКА: АРХИВ

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -