понеделник, 15 април, 2024
- Реклама -
НачалоХраненеГоджи бери - малките плодчета са перфектната комбинация от витамини и минерали

Годжи бери – малките плодчета са перфектната комбинация от витамини и минерали

Още от древността растението годжи бери е високо ценено и намира широко приложение в китайската традиционна медицина. Най-добре е да се ядат пресни, но поради деликатността и краткия срок на годност в свеж вид се сушат (на слънце) или се подлагат на механична дехидратация с помощта на топлинни потоци. Годжи бери може да се приема и под формата на сок и дори вино, да се запарва като чай или се приготвя спиртна настойка.

Първите сведения за плода датират от земите на Тибетските Хималаи и Северен Китай. Днес най-много плантации се намират в Югоизточна Европа и Азия. В Китай тези малки червеникави плодчета са известни като храната на столетниците. Имат сладникав вкус, а фината им структура изисква да се берат само ръчно.

Можете да комбинирате годжи бери с мюсли, овесени ядки, кисело мляко, супи, салати, сладкиши, кремове, бисквити или десерти от грис. Изпитана тонизираща напитка се получава при запарване на 1 чаена лъжичка годжи бери с чаша гореща вода в продължение на половин час. Извлекът се изпива в рамките на деня на две-три равни порции. Типичен за китайската традиционна медицина е чаят, който се приготвя от листата на растението и от кората на корените му. Той има свойството да потиска действието на патогенните бактерии и гъбички, а нови изследвания показват, че редовната консумация на годжи бери може да повиши мъжкото либидо.

Поради приятния им вкус плодовете може да се консумират директно или да се влагат в храни и напитки. Препоръчителната дневна доза е 10-30 грама, за най-добър ефект разделена на два приема сутрин и вечер, на гладно, за период от 2-3 месеца. При гастрити и за регулиране на храносмилането плодовете се консумират направо. За понижаване на кръвната захар и кръвното налягане плодовете се заливат с гореща вода, запарват се и се консумират заедно с водния извлек. С това минимално количество нашият организъм си набавя повече витамин С от портокалите, повече бета-каротин от морковите и повече желязо от порция червено месо.

Хора търсещи новото и екзотичното, вероятно ще изберат да консумират годжи бери. За традиционалистите може да се каже, че в българските условия този китайски плод успешно може да се замести с плодове като портокалите, но и със зеленчуци -моркови, домати, картофи, чушки. Сезонът е подходящ – наслаждавайте се на прекрасните дарове на природата!

Защо годжи бери може да се замества с изброените варианти, се вижда, че имат сходство с съдържаните хранителни вещества. Витамин С – в годжи бери той е толкова, колкото в равно количество портокали.

Тази суперхрана съдържа и специфичните въглехидрати полизахариди. Те изпълняват разнообразни функции в организма. Най-разпространено е схващането, че подобряват структурата на чревния епител и повишават усвояването на минералите от храната и водата. Но имат и други мисии – да регулират нивото на глюкоза в кръвта, да понижават киселинността, като по този начин намаляват риска от рак на дебелото черво и засилват дейността на имунната система. За хора от всички възрасти е полезно да знаят, че наред с другите ефекти имат подмладавящи функции.

Бета-каротинът, с който изобилства годжи бери, е основен елемент в синтеза на мастноразтворимия витамин А. Без него е невъзможно нормалното развитие на клетките и на организма като цяло. Има роля и за зрението, здравето на костите, зъбите и кожата. Сигурно сте чували, че трябва да ядете бразилски орех, за да си набавите най-лесно селен. С порция годжи бери постигате същото при много по-нисък калориен прием – на практика задоволявате дневните нужди от селен. Смята се, че годжи бери е сред растенията с най-високо съдържание на желязо. То участва в много метаболитни процеси, но преди всичко е незаменим градивен елемент на хемоглобина в кръвта. Недостигът на желязо в организма води до появата на желязодефицитна анемия. Плодът може да набави и поне 20% от необходимата дневна доза цинк. Доставя и калций. Чрез съдържащия се в него калий годжи бери регулира клетъчни процеси. Изброените полезни съставки мотивират мнението, че плодчетата са ценна храна. Ще се получи дълго изреждане, но нека обобщим, че влияят положително върху кардио-васкуларните и възпалителни заболявания, за профилактика на някои злокачествени тумори, диабет, затлъстяване, преждевременно стареене, дефицити в паметта, зрителни нарушения, белодробни проблеми, преумора, безсъние, замаяност и шум в ушите. За хората на средна възраст може би е интересно да научат, че удължава младостта и е естествен афродизиак.

Д-р Татяна Мороховец

СНИМКА: АРХИВ

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -