четвъртък, 18 април, 2024
- Реклама -
НачалоХраненеЧерешите полезни при болки в ставите, пазят от тромби

Черешите полезни при болки в ставите, пазят от тромби

В края на май и през юни е сезонът на черешите – любим плод на малки и големи. Черешите са вкусни, но и много полезни. В древна Гърция дори били класифицирани като лекарства.

Богати на витамини, минерали и антиоксиданти

В черешите се съдържат и много витамини – това са В, С, Р, А. Има също и доста важни за организма минерали, например магнезий, който участва в много биологични процеси, свързани с работата на мозъка, нервите и мускулите. Желязото в черешите пък помага да се подобри обогатяването на кръвта с кислород, предотвратява усещането за слабост и липса на сили при хора с анемия.

Облекчават болката в ставите

Има няколко проучвания, според които черешите могат да помогнат за намаляване на възпалението и болката в ставите, свързани с артрит и подагра. Те са публикувани в Journal of Nutrition и установяват, че тези плодове помагат да се намалят нивата на пикочната киселина в кръвта на участниците, което всъщност провокира пристъпите на  подагра. Друго проучване установи, че потреблението на череши намалява честотата на подагра с повече от 30%. Когато черешите са комбинирани с традиционните лекарства за подагра, пристъпите намаляват с 75%.

Как да си помогнем сами при подагра

Помагат за добър сън

Някои сортове череши имат мелатонин, съединение, което играе ключова роля в естествения модел на бодърстване и сън на организма. Според проучванията сокът от тъмни череши или от вишни може да увеличи нивата на мелатонина и може да подобри продължителността и качеството на съня.

Може дори да предпазат от тумори

Черешите са богати на кверцетин, естествен флавоноид, който е свързан със силни антиоксидантни и здравословни свойства. Кверцетин помага за неутрализирането на потенциалните увреждания на ДНК, причинени от свободните радикали, и може да помогне за предпазване от сърдечни заболявания и някои видове рак, включително рак на гърдата, на дебелото черво, на простатата и рак на белите дробове. Кверцетинът също има силни противовъзпалителни и антихистаминови ефекти.

Според медицинските експерти череша е отлична природна терапия още срещу артроза, алергии и ревматизъм. Плодовете имат благотворен ефект върху нервната система, укрепват я и повишават устойчивостта на организма при стрес.

Ако имате слаби кръвоносни съдове, хапвайте по-често череши. Тези плодове съдържат биологично активни вещества, които укрепват тъканите на съдовете и предпазват от увреждания органите на съдовата система в тялото. Вкусните череши се борят ефективно и срещу атеросклерозата – патологично състояние на тъканите на кръвоносните съдове и артериите, което води до инсулти и инфаркти.

Според някои учени консумацията на череши има ефект, десет пъти по-мощен от този на аспирина. Свързано е с растителните полифеноли  в тях. Това са флавоноиди, които са антиоксиданти и имат мощен противовъзпалителен ефект.

Биологично активните вещества в черешите – каротеноиди и флавоноиди подобряват коагулацията на кръвта, предотвратяват образуването на тромби, укрепват стените на кръвоносните съдове. Хората, които са склонни да повишават кръвното, е добре да ядат всеки ден по малко количество от тези плодове. Това ще намали леко кръвното им, ще подобри цялостно здравето им, посочват експертите.

Не на последно място хапването на череши работи за подобряване на външния вид на кожата. Това е защото те помагат за изчистването на токсините от организма чрез бъбреците и черния дроб. Така червените плодове са полезни за хора, които страдат от различни кожни заболявания, включително псориазис и екзема.

Какво да ядем, за да се предпазим от рак

Диетата с череши вталява, имат малко калории

Ако ви се яде нещо сладко, заместете го с череши! Въпреки сладостта си, те имат много малко калории. В 100 г от плодовете има едва 52 ккал. Това ги прави изключително подходящи за разтоварващи диети, които целят свалянето на 3-4 килограма.

Всичко в черешата може да се оползотвори. Чаят от дръжките им има мощно диуретично действие. Препоръчват го при камъни в бъбреците, срещу подагра и менструални болки.

Полза има и от костилките на черешите

Те не бива да се гълтат в никакъв случай, защото според много специалисти може да заседнат в тънките черва и да причинят проблеми. Не бива и да се чупят, защото съдържат опасния циановодород, който е токсичен.

Може обаче да измиете добре костилките и да ги напълните в малка възглавничка или дори стар чорап. Черешовите костилки са чудесен компрес. Затоплени в микровълновата може да служат като грейка, а изстудени в камерата – като студен компрес.

Източници: WebMD, Gesundheit.de

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -