Реклама
Начало Здравна политика Здравни медиатори ще агитират ромите да ходят на лекар

Здравни медиатори ще агитират ромите да ходят на лекар

0
Реклама

Още 40 души ще бъдат обучени за здравни медиатори от преподаватели във Факултета по обществено здраве към МУ-София, медицински специалисти и представители на неправителствения сектор. Днес учебната година бе открита в Аулата на Военномедицинска академия. Oбучението на здравните медиатори се подкрепя от фармацевтична компания „ГлаксоСмитКлайн“ и е част от активностите по проекта „Инициатива за здраве и ваксинопрофилактика“.

Здравните медиатори играят важна роля в комуникацията с малцинствата, където хората рядко ходят на лекар и по принцип не ваксинират децата си. Това бе основна причина през лятото на 2010 г. в България да избухне епидемия от морбили, която засегна около 250 хил. души и взе 24 жертви.

Реклама

„Имаме много сериозни партньори в лицето на частния и неправителствен сектор и ще продължаваме да подкрепяме устойчиви проекти, свързани с изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), която бе приета в началото на месеца. Днес мога да потвърдя, че партньорите ни се увеличават, което ме кара да вярвам, че след като толкова много хора мислят и работят в една и съща посока, то резултатите ще дойдат още по-бързо и ще са още по-впечатляващи“, поясни Росица Иванова – секретар на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси към Министерския съвет.

„Моделът на здравното медиаторство съществува в България от около десет години, но през последните две години се забелязва неговият сериозен подем. Радвам се, че институциите, частният сектор и медицинските специалисти допринесоха за това да разполагаме с един много сериозен инструмент в комуникацията между уязвимите групи от етнически произход и здравната система“, заяви проф. Ивайло Търнев – председател на Фондация „Здравни проблеми на малцинствата“. Той допълни, че този модел се оценява високо не само в България, но и в други държави на ЕС, които имат желанието да внедрят опита ни в тази посока.

Новите попълнения сред здравните медиатори са избрани чрез конкурс, проведен в общината. Изисква се завършено средно образование, принадлежност към общността, в която ще работят, добро познаване на проблемите на съответната етническа общността, владеене на езика в нея. След преминаване на обучението те ще работят по различни здравни проекти за ограничаване и профилактика на инфекциозните и полово предаваните болести, за да се намали  детската смъртност. Фокусът е върху уязвимите групи от ромски произход. Медиаторите ще подпомагат Регионални здравни инспекции, джипита и общини за провежданите от тях кампании в сферата на здравеопазването.

СНИМКА: БОЛЕНЗДРАВ

Реклама

Exit mobile version