Реклама
Начало Здравна политика Рекордно малко бебета родени през 2013 г. от 40 г. насам

Рекордно малко бебета родени през 2013 г. от 40 г. насам

0
Реклама

През 2013 г. са се родили рекордно малко бебета за последните 30-40 г. Това съобщи на старта на кампанията „Първите 1000 дни и след това“ д-р Румен Велев, и.д. директор на Втора АГ болница „Шейново“ и добави: „Българката престана да ражда, вече не планира своята бременност или изчаква до по-късна възраст. Причините са много – някои са икономически, други медицински или демографски.

Трябва обаче да се има предвид, че късната възраст може да повлияе негативно върху здравето на майката и протичането на самата бременност. Тя рискува заболявания на сърдечносъдовата система, диабет, заболявания на щитовидната жлеза, може да се сдобие с наднормено тегло. Нейните здравословни проблеми се отразяват и върху здравето на детето.“

От друга страна има доста семейства, които имат проблем със зачеването на бебе. Това са около 300 000 двойки в цялата страна. Връщането на фонда за инвитро към Министерството на здравеопазването е по-добре за тези, които разчитат така да финансират процедурите си, коментира д-р Велев.
Начинът на хранене не само на жената, но и на мъжа, оказват голямо влияние върху шансовете на една двойка да зачене и роди здраво бебе, каза от своя страна д-р Георги Стаменов от болница „Надежда“. Той съветва поне два месеца преди желаната бременност двамата партньори да не  прекаляват с въглехидрати и мазнини, да се ограничат вредните продукти, за които всички знаем.
Непълноценното хранене с бързи закуски се отразява и на двамата – при мъжете може да се влоши спермограмата, а при жените – качеството на основни показатели, свързани с предстоящата бременност.

Реклама

При затлъстели жени се откриват възпалителни реакции в матката и мастно натрупване в самата яйцеклетка. Получават се лоши ембриони, колкото и добре да е направена процедурата за естествена репродукция, каза д-р Стаменов. Веднъж захванали се в матката, те не образуват добра плацента. Това се свързва с повишено кръвно, изоставане в растежа на плода и други усложнения.
Най-добре е балансираното хранене да не обхваща само няколко месеца, а да промени в генерален план живота на жената. „Когато питам двойките защо не се получават нещата с децата, хората често ми споделят, че са под силен стрес, постоянно пътуват. Но когато стигнем до режима им на хранене, се оказва, че ядат най-вредните неща. В болница „Надежда“ ще създадем кабинет по правилно хранене, където ще консултираме кандидат родителите“, разказа специалистът.

Реклама

Exit mobile version