Реклама
Начало Профилактика Инфарктът дебне по време на отпуска, как да го избегнем

Инфарктът дебне по време на отпуска, как да го избегнем

0
море плаж слънце
Реклама

Може ли лятната почивка всъщност да навреди на здравето? Мнозина си задават този въпрос след неочакваната смърт на  51-годишния Джеймс Гандолфини, станал известен чрез сериала „Семейство Сопрано“. Той почина наскоро от сърдечен удар в римски хотел по време на семейна почивка. Инфарктите се увеличават по време на пътуване, особено ако е в чужбина, а сърдечни инциденти са една от водещите причини за смърт през летния отпуск, сочат наблюденията на наши лекари.

Разбира се, има рискови групи – най-уязвими са хората с кардиологични заболявания, високо кръвно, затлъстяване и метаболитни нарушения. Добре е преди пътуването те да се консултират с лекар дали се налага да променят дозата на лекарствата си за лятото и особено при смяна на климата, надморската височина, двигателния режим по време на почивката. Ако човек работи в офис, не спортува и се придвижва с кола, а отивайки на курорт, се хвърли да навакса с плуване или игри наравно с тренираните, поставя сърцето на изпитание. Риск съществува, дори и да е здрав, защото внезапно поставя сърцето в непосилни условия.

Как да избегнем стреса по време на отпуска

Реклама

Отдихът е най-здравословен, когато е съобразен с индивидуалните особености. Стремежът да се опита от всичко ново или за непрекъснати забавления създава по-сериозен стрес, отколкото на работата. Експертите свързват увеличения риск с промяната на условията, които обикновено са разтоварващи само на пръв поглед. Хората във ваканция ядат и пият повече от обикновено и участват без мярка в провокиращи адреналин забавления. Като обикновено това става на фона на екстремни температури, по-продължително пътуване, необичайни храни и питиета, нетипични спортни занимания.

Рязкото минаване в режим на пълна промяна може да бъде отговорно за животозастрашаващите сърдечни проблеми по време на почивката, се твърди в доклад, публикуван в американското списание по психосоматична медицина. Проучване сред холандци дори фиксира най-рисковия период.

Инфарктите са по-вероятни в първите 2 дни на почивката. Трупат се все повече доказателства за увеличаване на сърдечните атаки, докато хората са на курорт, обяснява пред „Дейли мейл“ д-р Ерик Олтман, завеждащ клиника в нюйоркска болница. Той препоръчва личните лекари и кардиолозите да обръщат по-голямо внимание на пациентите си върху предимствата на здравословния живот, както и на физическите и емоционалните страни на пътуването и почивката.

Малко вероятно е едно спокойно прекарване без крайности да провокира инфаркт, но тълпите, замърсеният въздух, екстремните температури, многото алкохол, необичайните храни и амбициите за свръхпостижения в спортни занимания може да натоварят прекомерно сърцето. Някои хронично болни забравят по време на отпуската да си вземат редовно лекарствата.

Кардиолозите препоръчват леко меню, повече плодове и зеленчуци, поне 1,5-2 литра течности, носене на шапка и избягване на плаж в най-горещите часове между 11 и 16 часа. Натрупаната хронична умора не може да се компенсира с еднократна годишна ваканция, още повече че тогава обикновено човек жертва съня заради забавления. Принципът „От сън спомен няма“ е лош съветник, защото непълноценното възстановяване създава предпоставки и за повече инциденти през деня заради смутената концентрация и по-лоша физическа кондиция. Освен това е установено, че редовното разтоварване, макар и за по няколко дни на сезон намалява риска от сърдечни пристъпи.

СНИМКА: ТК

Реклама

Exit mobile version