четвъртък, 28 март, 2024
- Реклама -
НачалоХраненеХрани, които ускоряват метаболизма

Храни, които ускоряват метаболизма

Как и с какво да се храним, за да сме винаги във форма – този въпрос е важен за мнозина. Искаме да сме здрави и стройни. За добрия метаболизъм са важни не само протеини, мазнини и въглехидрати, но и витамините, минералите и някои други биологично активни вещества като полифенолите. Основни насокии за правилно хранене дава проф. Донка Байкова, експерт по хранене и диететика.

Плодовете трябва да присъстват неизменно в менюто ни. Те не само доставят важни витамини и минерали, но и повишават изгарянето на мазнините, защото имат органични киселини – ябълчена, лимонова, тартронова. Известно е плодолечението, но то трябва да е назначено от специалист.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Нобелист обяви антиоксидантите за вредни при рак
Полифенолите са най-мощните антиоксиданти, отлагат старостта
Кои са храните, които ни запазват млади
Чаша вино на ден действа срещу възпаления

Преди години беше модерен ябълковият оцет, има го и под формата на хранителна добавка на хапчета. Лимоновата киселина подобрява изгарянето на мазнините, като включва свободните мастни киселини от депата в процеса на енергиен обмен, за да отдадат своята акумулирана енергия. Може да се правят и масажи със зехтин и ябълков оцет, тъй като те проникват в подкожието и разграждат мастните натрупвания. Кивито пък е плод, който помага за синтеза на хормоните, тъй като е богат на калий и витамини.

Вече се използва гама от разнообразни обогатители на диетата, които подпомагат определени функции нa организма, пояснява проф. Байкова. Наричат се функционални и представляват биологично активни вещества. Те имат способността да синхронизират и засилват биологичните сили на организма, да активират метаболизма. Сред активните субстанции в растенията са дъбилните вещества, които участват в метаболизма; етеричните масла, с които се правят терапии за отслабване или се използват при здравословни проблеми. Сапонините също влияят на метаболитните процеси, понижават кръвното налягане и укрепват организма.

Само от групата на полифенолите, които са силни антиоксиданти, има над 5000 вида. Сред тях са изофлавоните, които са растителни естрогени. Съдържат се в соевото зърно, в ядките, в слънчогледовите семена и др. Антоцианините са в обагрените в червено плодове – малини, ягоди, арония, червено грозде, касис, шипки. Те укрепват имунната система и засилват защитните сили на организма. Затова чаят от хибискус, или китайска роза, известен като каркаде, не е за пренебрегване.

Флавоноидите са в шоколада, но и в състава на зеления чай, нара, ябълките, кивито, бялото грозде. Антиоксидантните им свойства са щит срещу редица заболявания. В групата на пигментите има над 500 субстанции от подгрупата на ликопените. Това са червените багрила в доматите, в каротеноидите пък има оранжев пигмент, характерен за морковите, кайсиите, прасковите, тиквата, а хлорофилите са оцветени в зелено, което се среща в растенията, водораслите, зелените гъби. Сред биологично активните вещества, които активират процесите в тялото, са и етеричните масла и сапонините. Всички тези субстанции се съдържат в различни части на растителния свят – цветове, листа, стебла, корени, плодове. За да се използват ефективно, се правят извлеци от тях – чайове, запарки, водно-спиртни и маслени разтвори.

Билогично активни вещества, отговорни за метаболизма

Непрекъснато в организма ни протичат хиляди биохимични реакции между веществата, които сме приели с храната и биологично активните субстанции с нехранително, но благоприятно биологично действие, пояснява проф. д-р Байкова. Витамините от група В комплекс участват във всички метаболитни процеси в нашето тяло или при обмяната на мазнините, белтъчините и въглехидратите. Когато искаме да повишим изгарянето на мазнини в организма и да имаме активен енергоразход на приетата храна, а не да я депозираме като резерви под формата на мастни образувания, трябва менюто ни да изобилства от витамини и минерали.

Витамините от група В се набавят предимно от зърнените храни и от бобовите растения. Важно е да се уточни, че става въпрос за пълнозърнести храни, защото при производството на белите брашна 40% от обема на зърното не се използва. А именно в това количество се съдържат всички витамини, минерали и фибри, на които разчитаме за биологично активното действие. Остава нишестето на зърното, от което се правят брашна. Зародишите, съдържащи водноразтворими витамини, мазнини и белтъци, са изхвърлени. Когато въглехидратната обмяна на веществата не е в норма и произвеждаме повече мазнини, диетоложката съветва да консумираме храни, богати на микроелемента хром. Той се съдържа в лековитото растение кресон.

СНИМКА: АРХИВ

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -