Радикалното лечение на повърхностните разширени вени е тяхното оперативно отстраняване. Тук трябва да споменем класическите оперативни интервенции -изтегляне на малката или голяма подкожна вена (стрипинг), прекъсването на голямата подкожна вена в устието и към бедрената вена – кросектомия или лигатура, отстраняването на по-малки разширени вени (флебектомия).
В последните 10 г. навлизат и по-щадящи пациента оперативни техники, или така наречените миниинвазивни операции. При тях се използват лазерно влакно, адиофреквентен електрод, пара, изстудяващи агенти или химически вещества – веносклерозиращи агенти. Целта на оперативното лечение е премахването на разширените вени и причината за тяхното появяване, т.нар. венозен рефлукс или връщане на венозна кръв през венозните клапи. Това е от особено значение, тъй като наличието на този рефлукс след отстраняване на разширените вени е предпоставка за рецидиви.
Операцията се планира прецизно с ултразвуково изследване
Казано по-опростено, много често при пациентите се оперират само разширените вени, и то най-често от общи хирурзи, като не се държи сметка за причините за тяхното появяване, а те са неправилно протичане на венозната кръв през увредените венозни клапи. Резултатът е рецидив с поява на нови разширени вени след 1-2 години. Затова операцията за отстраняване на разширени вени трябва да се планира много точно, да се направи ултразвуково изследване.
Доплер изследване и да се маркират не само разширените вени, а и местата на венозен рефлукс. След това съдовия хирург трябва да реши с какви методи ще отстрани разширените вени и местата на рефлукс -класически оперативни или като използва лазер, радиофреквентен ток или друг физичен агент – пара, криотерапия или химическо вещество -склерозиращ агент. Много често се прилага комбинация от няколко метода Най-важните места на венозен рефлукс са клапите на малката и голямата подкожна вена в техните устия към дълбоките вени, както и недостатъчност на т.нар. перфорантни вени, които свързват повърхностните с дълбоките.
Дори при перфектна операция може да се появят нови малки разширени вени
Ако са спазени всички условия за оперативно отстраняване на разширените вени и операцията се извършва от квалифициран съдов хирург, има голяма гаранция, че няма да се появят рецидиви на разширените вени след операцията. Неспазването на тези условия и премахването само на разширените вени по-скоро е гаранция за развитието на нови такива до 1 -2 години след операцията. За добрия резултат спомага и спазването на режима след операцията и най-вече стриктното носене на еластичен бинт или чорап за 30 дни следоперативно.
Дори при перфектно направена операция, не е изключено след 2-3 години да се появят нови малки разширени вени, но те могат лесно да се премахнат със склеротерапия. Има и други причини за появяването на рецидивни вени, а това са заболявания на дълбоките вени, сърдечна недостатъчност с венозен застой, притискане на вените от тумори, клапна недостатъчност в друг венозен басейн (например операцията е направена върху голямата подкожна вена, а се появяват разширени вени от басейна на малката подкожна вена) и др.
Операциите за разширени вени, когато са извършени правилно и от квалифициран съдов хирург, са надеждни и с трайни далечни резултати. Необходимо е поне веднъж годишно такива пациенти да се преглеждат от съдов хирург или ангиолог, за да се установи евентуалната поява на нови разширени вени и те да се лекуват навреме.