Реклама
Начало Заболявания и лечение Как да се справим с високата кръвна захар, за да не стане...

Как да се справим с високата кръвна захар, за да не стане на диабет

0
Реклама

Случайно изследване на кръвна захар сутрин на гладно показва завишени стойности. Може да са 7-8, дори 11 милимола на литър. Нормалните стойности са между 3,9 и 5,5 милимола. Често в добавка са повишени и триглицеридите. Опасно ли е това? Означава ли, че ви заплашва диабет и какво трябва да се направи?

При метаболитен синдром има напълняване около корема

коремно затлъстяване напълняванеАко освен това имате напълняване около корема и вдигате кръвно от време на време, става дума за състояние, което в медицината се нарича метаболитен синдром. Говори се още за предиабет или инсулинова резистентност. Това е комбинация от висока кръвна захар, високо кръвно и коремно напълняване.

Не е болест, но ако не се вземат мерки, половината от хората ще развият диабет и всички свързани с него последствия и усложнения. Ако вече имате такъв проблем (често на 40-50 г.) това означава, че имате генетично предразположение към диабет и се налагат коренни промени в начина на живот.

Реклама

Добрата новина е, че сами можете да направите много, за да възстановите баланса в организма. Диабетът е „интелигентно“ заболяване и може да бъде победен колкото с лекарства, толкова и с познания и промяна в начина на живот.

Защо се стига до висока кръвна захар

Основни грешки, които водят до метаболитен синдром и инсулинова резистентност:

  • Твърде много животински мазнини в храната;
  • лоши храни (пържено, бързи закуски);
  • прекаляване с простите захари (сладкиши, бял хляб);
  • наднормено тегло;
  • стрес;
  • обездвижване.

Защо става така? Инсулинът е хормон, който се образува в панкреаса. Той е ключът, който вкарва глюкозата (кръвна захар) от кръвта в клетките. Те пък я ползват за гориво. При диабет тип 2 обикновено има инсулин, но клетките губят чувствителност към него и не могат да усвоят захарта. Образно казано ключът не пасва в ключалката.

Омазненият черен дроб е в дъното на проблема

Причините? Кръвната ви захар често е била над нормата, без да се усетите. Не си мислете, че само яденето на сладки неща води до нейното покачване. Ако имате навика всеки ден да ядете големи количества месо, пържени и прекалено обработени храни (салами, чипсове и др.), тези мазнини дразнят черния дроб и го карат да произвежда повече захари. Тези захари от черния дроб още по-трудно се усвояват от клетките.

Може ли да развия диабет, ако ям повече сладко?

Мазнините са по-опасни за диабетиците от въглехидратите

Как да свалим кръвната захар с храна

Ако и вие сте имали проблеми с кръвната захар и триглицеридите, добре е да спазвате няколко базисни препоръки. Основното правило при проблеми с кръвната захар е да ядете такива храни, които не водят до рязко покачване на кръвната захар, т.е. имат нисък гликемичен индекс. Друго важно нещо е да се приемат повече растителни фибри (влакнини или баластни вещества) – те спомагат за естественото пречистване на организма. Намират се в пълнозърнестите продукти, плодовете и зеленчуците.

Какво означава гликемичният индекс на храните

Какво са въглехидратите и кога са вредни

21 съвета за добър контрол на кръвната захар

Разпределяйте правилно яденето през деня

Важно е не само какво, но и кога ядете! За да поддържате нормална кръвна захар, трябва да приемате храната си разпределена равномерно през деня. Особено важна е закуската! При проблеми с кръвната захар сутрин трябва да изяждате 30-40% от калориите за деня.

Закуската трябва да се състои от протеини и въглехидрати. Например яйца, извара, нискомаслено сирене, пълнозърнест хляб. Можете да добавите плод или зеленчук според сезона – ябълка, краставица, домат и т.н. Диетолозите препоръчват и авокадото – доказано е, че то не само доставя много ценни за организма вещества, но и засища така, че като цяло ядем по-малко.

Обядът може да е 30-40% от калориите за деня

Основното правило е да ядете прясна храна! Колкото се може по-малко обработена. През зимата използвайте замразени или консервирани храни, стига да нямат добавени много сол и химични стабилизатори.

Поне половината порция, че и повече, трябва да е от зеленчуци – сурови или готвени. Един от упоритите митове е, че диабетиците и хората в риск за диабет трябва да ядат повече месо.

Всъщност няма проблем да минете и на вегетарианско хранене, ако предпочитате. Ако държите на месото, избирайте нетлъсто месо и риба. То не бива да е пържено, а варено, готвено или печено. Оптималната доза за цяла седмица е около 600 грама месо – това са три средно големи пържоли!

Може ли да се яде хляб

Не е нужно да отказвате хляба. Той е полезна храна, стига да е пълнозърнест и с възможно по-малко химични подобрители. Белият пухкав хляб съдържа емулгатори, които са разрешени за ползване в ЕС, но има подозрения, че големи количества от тях водят до проблеми с червата.

Вечерята при хора с предиабет трябва да е лека и не по-късно от 20 часа. Повечето хора, които имат проблеми с кръвната захар, имат навика вечер да се наяждат за целия ден. Това е вредно не само за фигурата! Причината е, че нашите органи имат свой ритъм на покой и работа, който не се влияе от нашите предпочитания или желания. Така черният дроб, който участва активно в обмяната на мазнините и захарите в организма, след 22 часа е във фаза на покой. Енергията (кръвната захар) вместо да бъде отведена към мускулите за активна работа, бива складирана като запас под формата на тлъстинки. Често около корема.

Избягвайте скритите източници на захар

Когато преосмисляте храненето си, обърнете внимание на това колко и какво пиете! Какво ще си помислите, ако ви накарат да изядете 6 бучки захар? Толкова има в голяма чаша кока-кола. В много от газираните напитки на пазара освен това се влага най-евтината захар – царевична глюкоза, която е като бич за панкреаса. Едно от най-важните неща, които трябва да правите, ако имате проблем с кръвната захар, е да пиете достатъчно вода. Дозата е 30 мл на 1 кг телесно тегло. Ако тежите 80 кг, на ден ви се полага 2,4 л вода. Именно водата е най-важният елемент от детоксикацията на организма. С нейна помощ клетките и междуклетъчното пространство се очистват от отпадните вещества на метаболизма. Не можете да се измиете с бира или газирани напитки, нали?

Слабите хора също са застрашени от диабет

Проблемите с кръвната захар не се срещат само при хората с наднормено тегло. Но дебелите доста често се сблъскват с тях. Затова една от целите трябва да е поддържането на нормални килограми. Най-вредно е напълняването около корема. Доказано е, че в тези мастни отлагания започват да се образуват вещества, които са вредни за сърцето.

Не на последно място – движете се повече! Минимум 150 минути седмично. Ако нямате много време, е по-добре всеки ден да се раздвижвате активно за 10-20 минути, вместо да отлагате, защото нямате цял час за тренировка. Трябва леко да се задъхате, така ще активирате обмяната на веществата.

С кое изследване се открива склонност към диабет

Няколко месеца след като сте установили проблем с кръвната захар, трябва отново да се изследвате. Внимание обаче: Вземане на кръв на гладно изобщо не е достатъчно за откриване на проблема. Правилното изследване е орално натоварване с глюкоза. Пациентът изпива определено количество глюкоза и 2 часа след това се мери кръвната захар. Само така може да се даде реална прогноза за риска от диабет. За да не изпадате в излишна паника трябва да знаете, че резултатите ще са по-високи, отколкото при изследване на гладно. Ендокринолог може да разтълкува правилно изследването.

Витамини и минерали помагат да избегнете диабета

При проблем с кръвната захар и склонност към високо кръвно е добре да вземате някои хранителни добавки. Купувайте от аптеката, след като сте се консултирали с лекар или фармацевт! Разтворимите таблетки от супермаркета не вършат работа, а често в тях има и много натрий, който е вреден за кръвното. Сутрин вземайте рибено масло (омега 3) заедно с витамини от групата В или някакъв антиоксидант (селен, глутатион). Магнезият е много важен за редица процеси в организма, отпуска съдовете. Без него калцият не може да се усвои добре. За усвояване на магнезия пък са нужни витамини В. Магнезият ще ви помогне да спите по-добре, затова го вземайте следобед или надвечер.

Като полезни при диабет се смятат още микроелементът хром и канела. В аптеките има и добавки, в които са комбинирани различни съставки за регулиране на кръвната захар.

Важно: Описаните в статията съвети не заместват посещението при лекар и не може да се тълкуват като указания за терапия, а само като общи насоки за здравословно поведение при висока кръвна захар. 

Автор Ина Димитрова

Реклама

Exit mobile version