Реклама
Начало Заболявания и лечение Как да лекувам кожата по лицето на детето, непрекъснато се напуква?

Как да лекувам кожата по лицето на детето, непрекъснато се напуква?

0
невродермит при деца
Реклама

Какво да правя, след като кожата около устата на тригодишното ми дете непрекъснато изсъхва, пита жена от София. Местата там се напукват болезнено и понякога се получава обрив. Устните на детето също са много сухи и се напукват не само при разходки навън. Друг проблем е, че малкото не понася използваните досега мазила, плаче и казва, че щипе. Това болест ли е или особеност на кожата, интересува се още майката.

Ето какво отговаря д-р Ася Николова, дерматолог от Александровска болница:

Детската кожа е по-чувствителна и в много отношения несъвършена и недоразвита. Това „усъвършенстване“ продължава до 8-10-ата година. Когато се роди детето, се смята, че всичките му органи и системи са достатъчно зрели, за да функционират самостоятелно.

Реклама

Кожата обаче има нужда от повече време, за да стане устойчива като тази на възрастните. Защото при малките деца епидермисът е по-пропусклив, хидро-липидният слой, който е основна защитна бариера, не предпазва достатъчно. Кожата е по-слабо защитена и от ултравиолетовите лъчи. Меланинът не е в достатъчно количество и не е достатъчно съвършен. Като цяло кожата на бебето е по-податлива на инфекции и на всякакви външни агресивни въздействия.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Обривът по лицето може да е от лака за нокти!

Внимание родители! Вирусите също правят обриви, но не е алергия

Ягоди, ядки и шоколад табу за деца до 3 г. – има риск от алергия

През зимата откритите части са допълнително изложени на студ и вятър и затова изсъхват. Рязката промяна в температурата топло – студено и обратно също се отразява неблагоприятно и допълнително изсушава и нарушава хидро-липидния слой и кожата става по-чувствителна. Особено по лицето, около устата, бузите и ръчичките, които са изложени на климатичните влияния. Ако детето ближе устните си, те се зачервяват и напукват. В ъгъла устните се пукат или нацепват. Също болезнено и неприятно състояние. Още повече че рагадите се подмокрят и това може да доведе до допълнителна инфекция.

Напукването и беленето на кожата около устата може да е свързано и с контактен дерматит – с допир на солени, кисели храни, които дразнят тази област. И през зимата тези страдания се засилват. Това, което трябва да се компенсира, е да има овлажняване и омазняване.

Миенето да е щадящо – да не се използва обикновен сапун. Вместо него да се използват измивни средства на базата на течни масла – олио за баня, които не изсушават, а омазняват. Не бива да се използват никакви средства, които съдържат спирт, който дразни и допълнително изсушава – в това число и почистващи кърпички.

Може да се използват тоалетни млека за почистване. Подходящи са кремове от медицинската козметика, които са обогатени и по-мазни и съдържат цинк, който успокоява кожата, и растителни добавки – лайка, невен, алое, масло от карите. Все успокояващи и дезинфектиращи съставки. Цинк и лайка са двете най-добри съставки за такива случаи.

За планина през зимата фотозащитата е задължителна. Преди всяко излизане и след прибиране вкъщи е добре лицето и ръцете да се мажат с крем.

Реклама

Exit mobile version