петък, 19 април, 2024
- Реклама -
НачалоЛюбопитноУникален случай: Извадиха зъб от мозъка на бебе

Уникален случай: Извадиха зъб от мозъка на бебе

Добре оформен млечен зъб извадиха хирурзи в щата Мериленд, САЩ, от рядък тумор в мозъка на бебе. За уникалния случай разказва специализираното медицинско издание „Ню Ингланд медикъл джърнъл“. Диагнозата била поставена, след като главата на 4-месечното бебе започнала да расте по необичаен начин.

Лекарите назначили преглед с ядрено-магнитен резонанс (на снимката долу), който установил рядката находка – вътре в образуванието в мозъка имало цял зъб, подобен на тези от долната челюст. Самият тумор бил близо до хипофизата, а размерите му са 4,1 см на 4 см на 3,5 см. Бебето е оперирано и година по-късно се чувства добре. Допълнителните изследвания показаха, че туморът е бил бавно развиваща се маса, наречена адамантиноматус краниофарингиома (adamantinomatous craniopharyngioma). Смята се, че той е възникнал от т.нар. „торбичка Ратке“, зародишен предшественик на част от хипофизната жлеза.

Тези тумори понякога са пълни с вискозна жълта течност

Течността съдържа холестеролни кристали. Те обикновено започват да се развиват в района на хипофизната жлеза, но се разпространяват и наоколо. Друга тяхна особеност е, че често растат отново, след като са били напълно отстранени. Много рядко се случва да се разпространят извън мозъка. След операцията на бебето е поставен шънт, за да дренира течности, изтичащи от мозъка и гръбначния мозък. То също така трябва да приема медикаменти, които заместват хормоните на щитовидната жлеза и надбъбречните жлези. Снимка на тумора с магнитен резонанс

Лекуващите лекари казват, че отдавна се е подозирало, че във формирането на този вид тумор са ангажирани същите клетки като тези, които участват в порастването на зъбите. Въпреки това хирурзите никога не били виждали истински зъб в такъв тумор. Д-р Нарлин Бийти, неврохирургът в Медицинския център на Университета Мериленд, който извършил операцията на момчето, заявява: „Да видиш истински зъб в тумор от вида краниофарингиома е нечувано. Тези тумори често съдържат някои калциеви отлагания, но да извадим готов зъб е друга работа. “

Източник: New England Medical Journal

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -