Реклама
Начало Любопитно Проф. Петров: Нито една ваксина не създава имунитет завинаги, затова са бустерите

Проф. Петров: Нито една ваксина не създава имунитет завинаги, затова са бустерите

0
проф. Иво Петров кардиолог
Реклама

„Нито една ваксина не създава имунитет завинаги и поради тази причина, за да бъде напрегнат допълнително имунитетът, е необходимо да се приложи бустерна доза, която да повиши отново нивата на защита срещу причинителя. Също така е известно, че някои от бустерните варианти, на част от ваксините, допълнително са оптимизирани, така че да покриват и нововъзникналите щамове. По този начин ваксинираният е допълнително защитен и спрямо нововъзникналите причинители“, споделя проф. д-р Иво Петров относно поставянето на бустерни дози от ваксините срещу COVID-19.

Той се присъединява към инициативата „Ти решаваш“ на Българския Червен кръст, която през последните месеци обединява лекари, вирусолози, имунолози, общопрактикуващи специалисти, учени, преподаватели и други специалисти в общо усилие да бъде предоставяна вярна и научно доказана информация относно развитието на вируса, методите за предпазване, последствията от прекараната болест, и всичко друго, необходимо на всеки човек, за да вземе информирано решение дали да си постави ваксина или не.

Страничните ефекти на ваксините

Относно страничните ефекти на ваксините и това какви са наблюденията в тази посока у нас и по света проф. д-р Петров отбелязва: „Ваксините имат странични ефекти. Това е известно още от времето на Дженър, който преди повече от 200 години полага основите и принципите на съвременната ваксинация. Много добре знаем, че принципът на ваксините се прилага от повече от 800 години в Китай и Индия срещу едра шарка, но реално погледнато, истинското развитие на стратегията за ваксиниране, тоест имунизация, се прилага след епохата на ваксината на Дженър срещу туберкулоза.

Реклама

Много често ваксините съдържат в себе си белтъчни компоненти и това обуславя голяма част от страничните ефекти, които за щастие са леки (най-често главоболие, болки по мускули и стави, леко повишена температура, зачервяване на кожата на мястото на имунизацията). Ваксините, които се  прилагат в България, по време на пандемията, са характерни с изключително нисък процент усложнения, който е напълно в рамките на допустимото.

Тъй като усложненията от самото заболяване са многократно, десетки пъти повече и по-тежки, отколкото страничните явления на ваксините, е повече от ясно, че балансът риск-полза натежава в посока на систематичното приложение на ваксините с цел създаване на имунитет.“

Съвети към хората, които се колебаят дали да сложат бустер

Проф. д-р Петров се обръща и към тези, които все още се колебаят да се ваксинират: „Бих препоръчал на колебаещите се да се консултират със специалистите, да проверят големите масиви от публикувани данни, които недвусмислено показаха, че в страните, където сред населението има достигнат достатъчно висок процент на ваксинирани, както силата на заболяването, така и смъртността е значително по-малка. И когато се касае за взимането на информирано решение, това е правилният механизъм, по който да се вземе решение, тоест специалистите да обяснят достатъчно ясно и достатъчно категорично, че ваксините са тези, които спасяват човешки животи. Не бива всеки да бъде оставен да взима самостоятелно и не почиващо на никакви знания и никакви критерии решения. Това би било безотговорно.“

Проф. д-р Иво Петров е медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Университетска болница Аджибадем Сити клиник. Преподавател, иноватор и пионер в областта на ендоваскуларната терапия в България. Има три специалности – вътрешни болести, интервенционална кардиология и ангиология.

Той е първият инвазивен кардиолог в България, който имплантира ендопротеза при аортна аневризма и дисекация (вкл. за първи път в света при дете). Извършва първата процедура каротидно стентиране и тромбекстракция на съдове на мозъка за лечение на мозъчен инсулт. Пионер в международен мащаб е за имплантиране на бифуркационни стентове при сложна патология на артериите на сърцето. През 2018 г. извършва първата у нас операция по имплантиране на MitraClip на 83-годишен пациент с митрална стеноза.

Първи у нас е въвел в практиката извършване на ренална денервация при резистентна хипертония, както и ендоваскуларно лечение при хронична цереброспинална венозна недостатъчност, Мей-Търнър синдром, стенотична и аневризмална патология на коремната аорта. Съпредседател е на Българското дружество по ендоваскуларна терапия, член е на управителния съвет на Международното дружество на ендоваскуларните специалисти и активен участник в още няколко дружества и асоциации.

Инициативата „Ти решаваш“ е на БЧК, по програма „Дейности в отговор на COVID-19 в България”, финансирана от Американската агенция за международно развитие (USAID) чрез Глобалния апел на Международната Федерация на Дружествата на Червения кръст и Червения полумесец.

Реклама

Exit mobile version