сряда, 24 април, 2024
- Реклама -
НачалоНовиниПоставянето на цели мотивира мъжете по-силно

Поставянето на цели мотивира мъжете по-силно

Ново проучване във Великобритания стигна до любопитен извод: Мъжете са много по-чувствителни към поставянето и изпълнението на цели на работното място отколкото жените. Според експертите това може да намери практическо приложение в мениджмънта на големи колективи.
Учени от Университета на Лестър изследвали поведението на служителите във връзка с постигане на необвързващи цели, т.е. когато няма парични награди и наказания. Следователите са открили:

  • мъжете са мотивирани повече от постигането на целите от жените;
  • поставянето на цели дава подобен ефект като паричните поощрения;
  • наличието на цел води до по-добро фокусиране на служителя и подобрява скоростта при изпълнение на задачата.

109 участници били разделени на три групи, като трябвало да отговарят на въпроси в рамките на 5 минути. Първата – контролна група, нямала поставена цел. Целта на втората била да се постигнат 10 верни отговора, а на третата – 15 верни отговора. Участниците в две групи, които имали цели, дали като цяло повече верни отговори, отговорили на повече въпроси и са показали по-голяма точност. Любопитно е, че между двете целеви групи няма значителна разлика в постиженията. Това показва, че поставянето на цел е по-важно от нейната конкретна стойност.

Един от авторите на проучването Самюел Смитърс пояснява: „Целта на това проучване е да определим как да мотивираме хората. Когато имаме поставена цел, нашето чувство за отговорност ни кара да се опитваме да я постигнем и така то по естествен начин ни помага да се съсредоточим. Определянето на цел ни провокира да полагаме по-големи усилия.“
Един от изводите е, че жените са по-ефективни, отколкото мъжете когато работят без поставяне на конкретни цели. Мъжете обаче откликват по-добре на поставянето на цели. В двете групи, които имали поставени цели за отговорите, били отбелязани 20-35% повече отговори от контролната група. „Това е едно невероятно увеличение на продуктивността, при това без да се използват допълнителни монетарни стимули.“

Източник: Университет на Лестър / EurekAlert

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -