сряда, 24 април, 2024
- Реклама -
НачалоНовиниМежду имунитета и интелекта, паметта има силна връзка

Между имунитета и интелекта, паметта има силна връзка

Проблеми с имунитета, например по време на остра вирусна инфекция, влошават паметта и интелектуалните способности. Тези изводи съобщиха руски учени. Научната им статия е публикувана в специализираното издание Neuroreport.

Защо хората помнят по-лошо по време на грип?

Владимир Архипов, неврофизиолог от Института по теоретична и експериментална биофизика на Руската академия на науките в Пушкино, и негови колеги искали да разберат, защо хората започват да разсъждават по-лошо и по-трудно да запомнят нова информация по време на грип или други тежки вирусни инфекции.

В последните години учените активно се интересуват от въпроса за ролята на имунната система за работата на мозъка и останалите региони на нервната система. През последните години неврофизиолози и молекулярни биолози откриха много сведения в тази насока. Прекомерната активност на имунната система и свързаните с нея възпаления очевидно предизвика сериозни възпаления в мозъка, може да отключи дори множествена склероза и алцхаймер.

Когато организмът бъде атакуван от грипен вирус или други патогени, започва възпалителна реакция. Имунните клетки атакуват агресивно всички подозрителни обекти, като отделят много сигнални молекули,  които променят поведението на телесните тъкани. Някои от тези молекули допринасят за развитието на възпаление, а други потискат възпалението.

Хроничното възпаление влошава интелекта

Ако балансът между двата вида молекули е нарушен, възпалението може да се превърне в хронично. Руските учени установили, че молекулите, които стимулират възпалението, значително намаляват интелектуалните способности. Те провели експеримент с мишки, при които блокирали работата на протеина TGF-бета, един от ключовите противовъзпалителни сигнали в тялото. Така мишките развили хронично възпаление и като последица запомняли по-трудно нова информация. Нещо повече, влошените умствени способности продължавали да са факт дори на седмия ден от блокирането на противовъзпалителните вещества.

Експертите обръщат внимание, че по-ниските нива на противовъзпалителни молекули  може да доведе до подобни промени дори в здрав организъм, не само при хората с хронични невродегенеративни проблеми.

Резултати като тези от експериментите на д-р Архипов и колегите му показват, че имунната система има неочаквано силно влияние върху работата на паметта и ученето. Допълнителното проучване на тези връзки ще помогне на учените да видят как е възможно да се защити мозъка и да се подобри работата му при стареене или алцхаймер.

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -