
Ракът на простатата заема второ място по честота сред онкологичните заболявания при мъжете след рака на белия дроб. Данните показват, че всяка година по света над 1 млн. мъже получават диагнозата рак на простата, което е около 8% от всички новорегистрирани онкологични заболявания и над 15% от раковите заболявания при мъжете.
В България през 2013 г. са регистрирани 2 825 нови случая на заболяването. Статистиката е на Националния раков регистър, като за последните 10 г. броят на болните е нараснал с 60%.
Операцията възможна и в напреднал стадий
Добрата новина е, че с напредъка на технологиите в медицината вече е възможно ракът на простатата да бъде опериран дори в напреднал стадий. Това съобщи доц. Марин Георгиев, началник на Клиниката по урология в Александровска и председател на Българското урологично дружество. Възможностите на робот-асистираната хирургия бе и една от основните теми на XI Национален конгрес по урология, който бе проведен в периода 25 – 27 май 2017 г. в Слънчев бряг.
По думите на доц. Георгиев роботът „Да Винчи“ се използва с прилагане на интердисциплинарен подход. В терапевтичния процес участват лекари от три медицински специалности: уролог, онколог или лъчетерапевт. Това дава нови възможности за мъжете, при които болестта е диагностицирана по-късно и не са започнали лечение навреме, допълни доц. Марин Георгиев.
Роботът „Да Винчи“ има редица предимства пред стандартната отворена операция – минимално инвазивен метод, който води до бързо връщане към нормален живот след операция и намаляване на риска от еректилна дисфункция и инконтиненция (изпускане на урина).
„Роботът Да Винчи e бил секретна разработка на военните, предназначен първоначално за целите на военно-полевата хирургия, но скоро след това той бързо намира своето място в цивилните институти и болници. В момента това е най-съвременният оперативен подход при рак на простатата и в държави като САЩ това да е стандартна процедура. В България вече пета година също се извършват роботизирани операции при пациенти с простатен карцином“, разказа още доц. Георгиев.
Изпускането на урина подлежи на лечение
Урологът разказа и за болестите на долните пикочни пътища. Неприятно състояние например е свръхактивният пикочен мехур (СПМ). От СПМ са засегнати над 100 млн. жени и мъже по света, 22 млн. от които са в Европа. По своята честота (12-17%) СПМ е пред такива социално значими заболявания като диабета и астмата.
Свръхактивният пикочен мехур (СПМ) може да бъде хронично и прогресивно състояние, водещо до сериозни физиологични и психологични разстройства за пациентите. Симптомите на СПМ (и в частност изпускането на урина) прогресират с времето и в крайна сметка влошават значително качеството на живота на пациентите.
Основното лечение на симптомите на СПМ е медикаментозното, като антимускарините (AМs) и ßЗ-адренорецепторните агонисти са двата основни класа на лекарствена терапия. В повечето случаи симптомите на СПМ рецидивират след преустановяване на лечението, затова е особено важно пациентите да са постоянни в прилагането на предписаната им терапия.