Реклама
Начало Хранене Артроза – храни и билки, които помагат за лечението

Артроза – храни и билки, които помагат за лечението

0
вегетарианска диета
Реклама

Помагат ли диети при артрозата? Разбира се, всяка индивидуална ситуация трябва да се прецени внимателно, но е полезно да се знаят общите препоръки. Ето какви са основните изводи от редица проучвания за храненето при артроза.

Диетата при артроза е близка до това, което се препоръчва като здравословно хранене, което може да пази от много други различни болести. Има храни, които трябва да се ядат по-често и други, които трябва да се избягват, особено ако състоянието в момента се е влошило.

Артрозата е едно от най-честите дегенеративни заболявания, които засягат първо ставния хрущял, а после и цялата става. В най-тежките случаи се стига до поставяне на изкуствена става (ендопротеза).

Реклама

Храненето за облекчаване на болките при артроза включва предимно растителни храни, които съдържа много полезни за организма вещества. Продуктите са основно местни и типични за сезона. Важно е още ястията да са прясно приготвени, по възможност в домашни условия.

Вижте още: Какви са първите симптоми на артрозата?

Има различни проучвания, които подкрепят тези базисни правила. Такова например е проведено през 2015 г. в Мичиганския държавен университет. В продължение на 6 седмици част от пациентите с артроза в групата се хранели с вегетарианско меню, а другите – с обичайното си меню. В края на наблюдението “вегетарианците” съобщили за много по-голямо подобрение в сравнение с другата група.

В списанието Journal of the American College of Nutrition през 2013 г. учени описали резултатите от проучване с 180 пациенти. Те страдали от артроза на коляното. Изследването показало, че нездравословният начин на живот оказва огромно влияние за възникването на артрозата.

Пациентите със силни болки в коляното като цяло имали много по-висок индекс на телесната маса отколкото здравите участници в контролната група. Болните се отличавали с това, че в менюто им имало много фосфати – хапвали повече готови храни, мазни сирена и като цяло повече мазни продукти. Пиели и много газирани напитки. В същото време те приемали по-малко богати на витамин С храни и имали по-ниски нива на витамин D.

Проучване от 2001 г. Рингерц и колектив (Ringertz et al.) провели проучване, което показало, че вегетарианско и безглутеново меню подобрява симптомите при възпалителни ставни заболявания. В същата година Мюлер и колектив (Müller et al.) правят преглед на различни изследвания и излизат с извода, че постене, последвано от вегетарианско меню има много добър ефект при артрит.

Вижте още: Каква е разликата между артрит и артроза?

Защо вегетарианска диета помага при артроза

На първо място тя помага да се свалят излишните килограми, които създават допълнително натоварване за ставите. Под този натиск мастните клетки непрекъснато отделят вещества, които стимулират възпалението. Оттам и болките се увеличават.

Диетата с предимно растителни храни не съдържа синтетични добавки в хранаката като подобрители и емулгатори, захар, алкохол, вредни мазнини и др. Дава на организма достатъчно витални субстанции, баластни вещества, вторични растителни вещества, минерали и др. Дава на организма още достатъчно антиоксиданти, които действат противовъзпалително и защитават ставния хрущял.

Подпомагат здравето на червата. Само при здрав стомашно-чревен тракт може да се получи излекуване.
Диетата е без животински продукти, които освен високо съдържание на желязо и цинк имат и много арахидонова киселина. Тези вещества могат да задълбочат артрозата.

Води до неутрализиране на свръх-подкиселяването на тъканите, резултат от нездравословния начин на живот. Киселата среда в организма е една от причините за артрозата от гледна точка на холистичната медицина.

Артоза и коксартроза – симптоми и лечение

Полезни храни при артроза

Броколи: Броколи и кълновете от броколи доставят на организма сулфорафан. Това вещество показва изключително добър ефект при артроза в различни проучвания. Пази хрущяла и спира задълбочаването на ставната увреда.

Сок от нар: Препоръчва се редовна консумация на нар или пресен сок от нар. Предполага се, че неговите мощни антиоксидантни свойства пазят хрущяла от по-нататъшно разрушаване или поне съществено забавят процеса.

Чесън: Чесънът има защитни свойства за ставния апарат. Съдържа алицин (който се преобразува в организма в диалилсулфид), който потиска експресията на определени ензими в хрущялните клетки, виновни за разграждането на хрущяла. Това е извод от проучване през 2010 г., публикувано в BMC Musculoskeletal Disorders.

Това са само три примера. Много полезни са също зелените листни зеленчуци, ягодоплодните, зелените подправки.

Ето още полезни при артроза храни:

  • Богати на калций храни (броколито също е богато на калций)
  • Нискомаслени млечни продукти
  • Риба като пъстърва, скумрия, сардини, сьомга
  • Ненаситени мастни киселини (зехтин, ядки)
  • Кафяв ориз и други продукти, богати на влакнини (фибри)
  • Чесън, лук (пресен и стар), праз

Лечение с билки при артроза

Вече стана дума за зелените подправки, които са толкова полезни. Те са достъпни почти целогодишно, като всеки може да ги посади и в сандъче на прозореца. Слагайте на вкус към всяка салата: магданоз, копър, анасон, кимион, мента, керевиз, риган, розмарин, фенхел (резене), мащерка, кориандър, майоран или джинджифил. Чили, канела и куркума също трябва да се използват от повече пациенти с артроза.

Учените търсят също и подходящи комбинации от билки, които дават облекчения при артроза. През 2014 г. било проведено проучване, за да се види ефекта от две различни билкови смеси. След 8 седмици било отчетено осезаемо подобрение. Доброволците имали по-малко болка, движели се по-добре.

Билките, използвани в смесените препарати, поотделно са показали положителен ефект при ставни болки. Става дума за дяволски нокът, кора от върба, тамян, куркума, MSM, омега-3 мастни киселини и хондроитин и глюкозамин сулфат. Съчетавайки всички тези средства заедно, те могат да се допълват взаимно и така да усилват ефекта от приема им.

Примерен хранителен план при артроза

Първа закуска: чаша вода или базов чай (специален чай срещу повишена киселинност в организма), може каша от просо, киноа, амарант.

Втора закуска: свежи плодове по желание като вид и количество. При глад на всеки два часа до обяд може да хапвате плодове или зелено смути.

Обяд: Хапнете салата колкото ви се иска, предимно от зелени листни зеленчуци, свежи подправки и кълнове. Понякога за салатата може да се използват варива – например леща, нахут и др. Кореноплодни също може да се слагат в салатата. За дресинга използвайте зехтин или други масла с ценни вещества като ленено например, прясно изцеден лимонов или портокалов сок. Основното ястие може да е на базата на варива или риба, задушени зеленчуци.

Салатите ще бъдат по-засищащи, ако им добавите прясно авокадо, ядки, слънчогледови или тиквени семки, кашу и др.

Като междинни закуски може да се ядат по една шепа бадеми или бадемово мляко. Фурмите също са подходящи.

За вечеря подходяща е зеленчукова супа от пъстри зеленчуци с добавени безглутенови продукти като киноа, полента (царевичен грис), елда, кафяв ориз, сладки картофи или обикновени картофи.

Как да готвим зеленчуците при артроза

Зеленчуците най-добре се приготвят чрез задушаване или варене на пара. Овкусяват се с растителни масла, малко сол и пресни подправки.

Препоръки за хляб и тестени изделия

Ако не можете без хляб, избирайте висококачествени с пълнозърнести брашна. Добре е, ако се научите сами да печете хляб. В масовите евтини самуни в супермаркета има от най-евтината пшеница с добавени емулгатори и подобрители на вкуса. Тези добавки имат потенциала да дразнят чревната лигавица.
Още по-добре, ако успеете да намерите безглутенов хляб от просо, царевица, ориз или елда.

Добре е да избягвате тестените изделия в първите седмици на лечебния хранителен план. Гладът за въглехидрати може да се засити с варива – бобови, грах, леща, нахут.

Когато ви връхлети глад за сладко, подгответе под ръка сушени плодове.

Храни, които е добре да се избягват при артроза

В съвременните възгледи за лечебното хранене вече не се говори за пълно лишаване, а за даване на предпочитание на едни храни за сметка на други.

За най-добро допълнение на терапията при артроза най-добре избягвайте следните храни и продукти:

Всички животински продукти. Това са месо, колбаси, яйца и сирена, както и повечето млечни продукти. Изключение се прави само за маслото, но с ограничения. Строгите ограничения са важни особено в периоди, когато симптомите се обострят. Когато настъпи подобрение, може да включите малки количества месо и млечни продукти (по-добре от козе или овче мляко) в менюто. Старайте се то да е качествено, по възможност от свободни животни. Наблюдавайте внимателно как организмът ви реагира на тази храна.

Ограничавайте хляб и тестени изделия от пшеница. Избягвайте готовите храни и консерви от всякакъв вид. Винаги приготвяйте храната си от пресни продукти.

Захар и подсладители също не са добър избор. Вместо с тях, подслаждайте със стевия, меласа, мед.
Непременно избягвайте газираните напитки. Установено е, че артрозата се развива два пъти по-бързо при хора, които имат навика да пият газирано.

Избягвайте захарните изделия и шоколад. В повечето готови сладкиши има от най-евтините масови суровини, които само наливат масло в огъня на възпалителните процеси в организма. Какаото е мощен антиоксидант, но не и в комбинация с много захар.

Източници: zentrum-der-gesundheit.de

Реклама

Exit mobile version