сряда, 27 март, 2024
- Реклама -
НачалоХраненеКардамонът успокоява газовете и улеснява храносмилането

Кардамонът успокоява газовете и улеснява храносмилането

Времето е студено, понякога мрачно и настроението често е мрачно, въпреки предстоящите празници. С плодови сокове и ароматни подправки можем да се освежим, да подкрепим имунната система и да се ободрим. Плодовите сокове са мощна витаминна бомба. Те освежават, укрепват имунната система и подобряват чернодробните функции.

Безалкохолният пунш е подходящ за цялото семейство. Могат да го пият малки деца, бременни жени, възрастни хора. От такава напитка ще има само полза. Важна роля за здравето се пада на подправките. Парадоксално, но вече е доказан научен факт, че канелата, която масово използват сладкарите, има способността да понижава кръвната захар. Сериозно проучване на британски учени от Thames Valley University през 2009 година и University of West London през 2012 година доказва, че канелата понижава кръвната захар. Ефективната дневна доза е 2-6 грама. Това е около една чаена лъжичка от смляната подправка. Канела на прах може да се добавя и разбърква в кисело мляко, в прясно изцедени сокове или в билковия чай. За постигане на траен ефект е необходимо да се използва продължително – поне 2-3 месеца. От ароматната подправка има и допълнителна полза – канелата понижава и кръвното. Така с канела може да регулираме кръвната захар след празнични трапезни прегрешения.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Подправки заменят лекарствата при висока захар и кръвно
Билки и добавки може да са опасни, смесени с лекарства
Канелата с още една полза – пази от деменция
Кои са най-лековитите билки

Друг полезен помощник е кардамонът – древна подправка, която идва от далечна Индия и е пренесена в Европа по времето на кръстоносците. Той участва в различни комбинации на ароматни смеси и се добавя в кафето. Придава леко лютив привкус и типично по ориенталски и силен аромат и дъх на евкалипт.

Смята се, че кардамонът произхожда от тропическата джунгла на кардамоновите гори в Югозападна Индия. Днес се отглежда най-вече в Непал, Тайланд и Централна Америка. Историята на кардамона бележи своето начало доста далеч във времето – дори Хипократ го споменава във своите трудове. Употребата му е била привилегия само за определени хора, с помощта на кръстоносците той попада в Европа, където по-късно получава своето признание.

Кардамонът успокоява газовете и оказва благотворен ефект върху храносмилателната система. Той има ясно изразено противовъзпалително и антимикробно действие и добри антиоксидантни свойства. Ценен е особено много в зимните месеци, защото предпазва от настинки и грип по това време на годината. Освен това стимулира кръвообращението и се използва при главоболие. Ако се сдъвчат, кардамоновите зърна помагат при лош дъх. Арабите добавят смлян кардамон в кафето. В Индия той е главна съставна част от сгряващите и тонизиращи напитки. Щипка смлян кардамон може да се добавя към билков чай за сгряване. Една примерна комбинация: смесват се по 50 г мащерка, мента, салвия, риган, маточина и се разбъркват добре. Две супени лъжици от тази смес се запарват 5 минути в половин литър вряла вода. Чаят се прецежда, подслажда се с мед, добавят се лимонов сок и по щипка смлян кардамон на всяка чаша чай.

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -