сряда, 27 март, 2024
- Реклама -
НачалоНовиниНови терапии увеличават трикратно преживяемостта при вид левкемия

Нови терапии увеличават трикратно преживяемостта при вид левкемия

Напредъкът на медицината доведе до разработване на нови терапии, които съществено увеличават живота и периодите на ремисия при пациенти с рак на кръвта. Това съобщиха проф. Маргарита Генова и проф. Жанет Грудева от Българското медицинско сдружение по хематология. Поводът бе предстоящата национална конференция по хематология, посветена на злокачествените заболявания на кръвта.

Голям напредък за лечението на хроничната миелоидна левкемия

Левкемиите заемат водещо място в общата смъртност от онкохематологични заболявания. Един от видовете левкемия, при който има значителен напредък в лечението, е хроничната миелоидна левкемия (ХМЛ). Тя е вид рак на кръвта, при който организма произвежда раково променени бели кръвни клетки. Почти всички пациенти с ХМЛ имат генетично увреждане, известно като Филаделфийска хромозома, което причинява разрастване на раково променените бели кръвни клетки. В световен мащаб на ХМЛ се дължат 10%-15% от всички левкемии, с честота 1-2 случая на 100 000 души годишно.

Разкриването на патогенетичния механизъм на развитие на ХМЛ доведе и до пробив в лечението. В началото на новото хилядолетие бе реализиран изключителен напредък в терапията на тази левкемия с въвеждането на нов клас прицелни медикаменти, наречени тирозин киназни инхибитори (ТКИ).

проф. Маргарита Генова проф. Жанет Грудева

Нови терапии помагат имунната система да си върне контрола

През 2017 г. един от тези медикаменти получи допълнително одобрение от Европейската агенция по лекарствата (ЕМА), с което се дава възможност за преустановяване на лечението при част от пациентите с ХМЛ, които отговарят на определени условия и медицински показатели. Това одобрение се основава на клинични изпитвания, които показват, че повече от 50% от пациентите, които са  отговаряли на строги критерии и са били подходящи да преустановят лечението, запазват постигнатия отговор и продължават да бъдат в ремисия без лечение след една година проследяване. На практика имунната система на пациентите поема контрола над болестта и осигурява поддържането на ремисия без лечение.

Ремисията без лечение е важна крачка в лечението на ХМЛ, както и огромен напредък в разбирането за лечимост на онкохематологичните заболявания. Тя е пример за това как иновацията в хематологията води до реална промяна в терапевтичната парадигма на онкохематологичните заболявания, изтъкнаха специалистите. Ремисията  без лечение показва и колко важен е достъпът на пациентите до квалифицирана медицинска помощ и терапия.

С прилагането на прицелните терапии 5-годишната преживяемост при пациентите с ХМЛ се е увеличила трикратно – от 21% през 70-те години до почти 70% през 2013 година. В България с ХМЛ живеят и се лекуват около 520 пациенти.

Свързани публикации
- Реклама -

ПОПУЛЯРНИ

НОВИ

- Реклама -